Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: SITA/Robert Tappert
28. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(3)

Lajčák: S podaním žaloby pre kvóty nás už nekonfrontujú

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka sa na jeho rokovaniach už na podanie žaloby pre kvóty na migrantov nepýtajú. Ako však v rozhovore pre agentúru SITA pripustil, “boli otázky okolo toho v čase, keď sme to urobili”.

Slovensko podalo žalobu 2. decembra 2015 na Súdny dvor v Luxemburgu. Namietame, že sa kvóty schvaľovali na rade ministrov vnútra, Slovensko si myslí, že o tak dôležitej téme sa malo rozhodovať na summite. Okrem Slovenska svoju žalobu podalo aj Maďarsko.

“Nemôžem si pomôcť, ale veľa toho vzruchu si vyrábame sami, pretože tu na Slovensku je hystéria, že čokoľvek povie predseda vlády, tak sa veľká časť médií musí okamžite začať búriť a začať kričať. V Európe si to všimnú, že je u nás mediálny poplach,” povedal Lajčák s tým, že veľká časť komentátorov a analytikov musí apriori nesúhlasiť s tým, čo hovorí premiér. “A že to neprospieva imidžu škodí Slovenska, to je pre tých kvázianalytikov vedľajšie,” dodal minister.

O podaní žaloby informoval premiér Robert Fico po zasadnutí vlády 2. decembra. Žalobu avizoval už po prijatí kvót na prerozdelenie 160-tisíc migrantov, ktorí sa nachádzajú v Taliansku a Grécku. Kvóty schválili ministri vnútra na svojom zasadnutí 22. septembra 2015, proti bolo vtedy Slovensko, Česko, Maďarska a Rumunsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo.

Slovensko žaluje Radu Európskej únie a podľa Fica žiadame, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné. “Tvrdíme, že toto rozhodnutie, ktoré Rada ministrov vnútra prijala, je v rozpore s rozhodnutím Európskej rady, ktorá jasne konštatovala, že sa nebudú prijímať povinné kvóty,” vyhlásil vtedy premiér.

Odporúčané články

UNHCR: Maďarsko referendom o kvótach podrýva prístup Únie Juncker: Zdravý rozum v otázke migrácie naháňa mnohé vlády

Témy

Diskusia

J57 To jednomyseľné rozhodovanie bolo už naveky len tak svojvoľne zrušené, či to umožnila ďalšia zmluva? Lisabonská? J57 Haagsky program je päťročným programom (2005-2010) intenzívnejšej spolupráce v oblasti vnútra a spravodlivosti na úrovni EÚ. Jeho hlavným cieľom záujmu je vytvorenie spoločnej prisťahovaleckej a azylovej politiky pre 25 členských krajín EÚ. Absolútnymi prioritami programu sú imigrácia a azylová politika,... J57 Haagský program 2004, ktorý zahŕňa aj vyrovnávanie záťaže jednotlivých štátov v migrácii, podporilo už aj Slovensko?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...