Lajčák sa zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: SITA/MZV.

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Diskusia ministrov k aktuálnej situácii v Azovskom mori bude politicky najdôležitejšou na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC).

Na tomto zasadnutí v pondelok v Bruseli sa zúčastní aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák.

Prepustenie zajatých je kľúčové

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor MZVaEZ, kľúčové je momentálne prepustenie zajatých a neprávom odsúdených ukrajinských námorníkov a garantovanie voľného prechodu pre všetky lode cez Kerčský prieliv.

Ďalším bodom rokovania bude vyhodnotenie situácie v regióne Západného Balkánu. „Očakávame, že ministri sa budú venovať hlavne povolebnej situácii v Bosne a Hercegovine, stavu v oblasti dialógu Belehrad – Priština a rovnako Macedónsku,“ uvádza rezort zahraničia.

Spolupráca medzi EÚ a Africkou úniou

FAC sa bude zaoberať aj situáciou vo Venezuele a prípravou reakcie EÚ na začiatok nového (nelegitímneho) mandátu prezidenta Madura. Ten začne 10. januára. Na stole bude tiež spolupráca medzi EÚ a Africkou úniou (AÚ). Pôjde o prípravu tém a hlavných výstupov ministerského stretnutia s AÚ, ktoré sa uskutoční v Bruseli v dňoch 21. – 22. januára 2019.

Zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci bude aj príležitosťou vyhodnotiť stav relácie s Iránom, po znovuzavedení sankcií zo strany USA. K ministrom členských štátov EÚ sa pripojí počas pracovného obeda aj minister zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákPavlo Klimkin
Firmy a inštitúcie AÚ Africká únia