Lajčák so zahraničnými Slovákmi hovoril o spolupráci s domovinou aj podpore ich projektov

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Stav slovenských komunít v zahraničí a možnosti rozvoja spolupráce či finančné otázky boli hlavné témy rokovania ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimíra Skalského. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Diskutovali aj o spolupráci

Lajčák so Skalským prebral stav a možnosti spolupráce komunít Slovákov v zahraničí s domovinou, ale aj systém peňažnej podpory pre projekty krajanských organizácií a plán činnosti organizácie.

Združenie je reprezentatívnou organizáciou krajanských spolkov ako aj hlavným partnerom slovenských štátnych inštitúcií. Prijatie jej predstaviteľov podľa ministerstva opätovne potvrdilo záujem o rozvoj kontaktov a spolupráce so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Rozvoj krajanského života vo svete

Minister Lajčák ocenil prácu združenia a jeho vedenia pri udržiavaní a rozvoji krajanského života vo svete, ako aj ich vklad k rozvoju úzkych kontaktov so Slovenskou republikou.

Ako podľa tlačovej správy uviedol Lajčák, priame kontakty so Slovákmi žijúcimi v zahraničí považuje za samozrejmú súčasť práce, aby mohol dôkladne poznať nielen ich situáciu, ale aj potreby a požiadavky. Takisto preto, aby mohla byť správne nastavená štátna politika SR v tejto oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák