Lajčák: Stretnutie Kisku s dalajlámom poškodí vzťahy s Čínou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lajcak
Sprava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Lin Lin poča prijatia na ministerstve. Predmetom stretnutia bola reakcia Číny na návštevu dalajlámu na Slovensku. Bratislava, 19. október 2016. Foto: SITA/MZV

BRATISLAVA 19. októbra (WebNovinz.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák prijal veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky Lin Lina. Hovorili spolu o reakcii Číny na návštevu dalajlámu na Slovensku. Lajčák v rozhovore s veľvyslancom zdôraznil, že Slovensko uznáva a rešpektuje politiku jednej Číny. Informoval o tom hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Lajčák tiež konštatoval, že Slovensku záleží na dobrých vzťahoch s Čínou a máme záujem o ich upevňovanie, najmä rozširovaním obchodno-ekonomickej spolupráce. Minister zdôraznil, že návšteva dalajlámu na Slovensku mala súkromný charakter. Uskutočnila sa na pozvanie súkromného subjektu, vláda SR sa na jej príprave a realizácii nepodieľala a členovia vlády sa s dalajlámom nestretli. Vláda takto dala najavo svoj postoj a význam, aký pripisuje dobrým vzťahom s Čínou.

Minister zahraničných vecí zároveň odovzdal veľvyslancovi Číny list adresovaný svojmu čínskemu rezortnému partnerovi Wang Yi-ovi. Píše v ňom, že „prezident, vláda, ako aj všetci predstavitelia SR plne rešpektujú suverenitu a územnú celistvosť Čínskej ľudovej republiky a principiálne dodržujú politiku jednej Číny.“

Kiska bol s dalajlámom na obede

Lajčák ešte pred stretnutím s čínskym veľvyslancom pre médiá vyhlásil, že stretnutie prezidenta Andreja Kisku s tibetským dalajlámom na Slovensku bude mať určite negatívny dopad na naše vzťahy s Čínou.

Prezident sa stretol s dalajlámom cez víkend. Neprijal ho však v Prezidentskom paláci, ale boli na spoločnom obede mimo paláca. Kiska sa s dalajlámom už v minulosti stretol, tento víkend prvýkrát ako prezident.

Niekoľko dní pred návštevou dalajlámu na Slovensku sa Kiska stretol s čínskym veľvyslancom a vysvetlil mu výsostne osobné dôvody súkromného stretnutia formou obeda s tibetským duchovným. Peking pokladá tibetského duchovného vodcu za separatistu, on však opakovane vyhlasuje, že sa usiluje iba o väčšiu autonómiu pre Tibet v rámci Číny

Lajčák zdôraznil, že „toto sú veci, ktoré čínska strana nenecháva bez reakcie“. Vysvetlil, že Čína nerozlišuje medzi súkromným a oficiálnym stretnutím oficiálnych predstaviteľov štátu. Viackrát zdôraznili, že oficiálni predstavitelia štátu majú oficiálne stretnutia. Reagujú výrazne negatívne aj na silnú medializáciu stretnutí, dodal minister.

Možností je podľa Lajčáka viacero

Minister nechcel predbiehať, ako sa celá situácia môže vyvinúť. Možností je viacero – od obmedzenia kontaktov, spolupráce až po zastavenie projektov. Teraz máme aktívny dialóg aj politickú a ekonomickú spoluprácu, logicky sa to nejakým spôsobom odrazí a my sa budeme snažiť, aby dopad bol čo najmenej zlý, uviedol Lajčák.

„Slovensko to poškodí. Čína je nielen najväčšia ekonomika na svete, ale jedna svetová superveľmoc, stály člen BR OSN, ktorý sa na Slovensko momentálne hnevá. Debata, či nás to poškodí málo alebo veľmi, mi príde nemiestna,“ vyhlásil ďalej. „Poškodí to naše vzťahy a je mi to ľúto,“ dodal.

Úlohou predstaviteľov štátu je podľa Lajčáka robiť všetko preto, aby sme mali dobré vzťahy s maximálnym počtom krajín. Zároveň dodal, že on „neprijíma rovnicu, že mať dobré vzťahy s Čínou znamená odstúpiť od morálky v politike. Nevidím takú priamku,“ zdôraznil.

Šéf rezortu diplomacie tiež uviedol, že si nemyslí, že toto je hra s nulovým súčtom. Na to, aby sme si niekde zlepšili vzťahy, tak si ich potrebujeme niekde zhoršiť. „Robíme všetko preto, aby sme mali dobré vzťahy so všetkými a hlavne s kľúčovými krajinami a s tým jedným kľúčovým hráčom sme si vzťahy práve zhoršili,“ konštatoval Lajčák. Na otázku, či zo strany Číny nejde len o diplomatickú odpoveď, uviedol, že sa treba opýtať našich podnikateľov a priemyselníkov, či je to diplomatické alebo faktické.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaDalajlámaMiroslav Lajčák