Lajčák varoval v New Yorku svet pred jadrovými zbraňami

Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Bezpečnostná situácia po celom svete sa zhoršuje, pričom jednu z najväčších hrozieb naďalej predstavuje šírenie zbraní hromadného ničenia. Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku to v pondelok povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý vystúpil na úvod hodnotiacej konferencie k Zmluve o nešírení jadrových zbraní. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu

„Táto dohoda je jedinečný a nenahraditeľný rámec na udržanie a posilnenie medzinárodného mieru, bezpečnosti a stability,“ zdôraznil Lajčák. Nešírenie jadrových zbraní a jadrové odzbrojenie sú podľa neho dôležitým prvkom posilnenia medzinárodnej bezpečnostnej architektúry. Nedodržiavanie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o nešírení jadrových zbraní nemožno podľa slovenského šéfa diplomacie tolerovať a je to jedna z výziev, ktorými sa musíme zaoberať.

„Jadrové odzbrojenie je kľúčový pilier zmluvy a sme presvedčení, že cesta vpred je v znížení úlohy jadrových zbraní v bezpečnostných stratégiách a obranných doktrínach. To by vydláždilo cestu k redukcii jadrových arzenálov,“ konštatoval vo vystúpení Lajčák. V tejto oblasti sa podľa neho presadzuje vypracovanie súhrnu vzájomne prepojených právnych nástrojov, ktoré by podčiarkli záväzok krajín na úplné odstránenie jadrových zbraní.

Slovensko zastáva úlohu podpredsedníckej krajiny na súčasnej 9. hodnotiacej konferencii k Zmluve o nešírení jadrových zbraní. Ako uvádza rezort diplomacie, Slovensko sa aktívne angažuje vo všetkých troch aspektoch zmluvy, ktorými sú odzbrojenie, nešírenie a mierové využívanie jadrovej energie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov