Lajčákovo ministerstvo a Beblavý sa sporia o honorároch

Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Zmluvy s umelcami, ktoré uzatvorilo ministerstvo zahraničných vecí k podujatiu k predstaveniu predsedníckeho loga, boli za 46 545 eur, a nie za 32-tisíc eur, ako uviedol minulý týždeň na tlačovej konferencii minister Miroslav Lajčák.

Beblavý poukázal na zabielené údaje v zmluvách

Na svojom facebookovom profile to uviedol poslanec Zahraničného výboru NR SR Miroslav Beblavý (nezaradený). Ministerstvo zahraničných vecí s Beblavého interpretáciou nesúhlasí. V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Peter Stano, sa píše, že Beblavý spočítal sumy brutto, zatiaľ čo ministerstvo aj minister hovoria o sumách netto, teda bez daní a odvodov.

Ako ďalej Beblavý informoval, vo štvrtok počas poslaneckého prieskumu mal možnosť nahliadnuť do zoznamu autorských zmlúv, pričom MZV dôsledne zabielilo osobné údaje umelcov aj čokoľvek, čo by umožnilo ich identifikáciu. Podľa Beblavého išlo o osem zmlúv.

Ministerstvo nepovažuje najnovšie vyjadrenia Beblavého za seriózne

Podľa Stana takisto nie je pravda, že ich ministerstvo odmieta nezákonne zverejniť, ako tvrdí Beblavý, ale opakovane jasne zdôvodnili, prečo ich infozákon a autorský zákon neumožňujú zverejniť.

„Tieto najnovšie hodnotenia a vyjadrenia poslanca Beblavého nepovažujeme za veľmi seriózne, keďže prichádzajú v čase, keď ešte stále prebieha poslanecký prieskum, v rámci ktorého môže svoje otázky nadniesť priamo rezortu, a tiež v čase, keď celú záležitosť z našej iniciatívy navyše preverujú aj príslušné kontrolné orgány štátu,“ dodal Stano.

Zákonodarcovia išli na poslanecký prieskum v súvislosti s údajne predraženými kultúrnymi podujatiami spojenými s predsedníctvom, pričom poslancov zaujímal slávnostný koncert k predstaveniu predsedníckeho loga. Minulý týždeň na to upozornila bývalá zamestnankyňa rezortu Zuzana Hlávková spolu so zástupcami Transparency International Slovensko. Beblavý vo štvrtok informoval, že okrem toho, že chcú vidieť zmluvy, chcú hovoriť aj so šiestimi či siedmimi zamestnancami MZV, ktorých svedectvá sú dôležité pre vyhodnotenie.

Beblavý by sa chcel napríklad rozprávať s Hlávkovej bývalou nadriadenou Slavomírou Mašurovou, ktorá podľa Hlávkovej o jej pochybnostiach vedela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav BeblavýMiroslav LajčákZuzana Hlávková
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR