Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skalnatepleso
Observatóium na Skalnatom Plese. Foto: sk.wikipedia.org
25. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Lanovka Hrebienok-Skalnaté Pleso nebude, zamietli aj vlek

POPRAD 26. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách na rokovaní vo štvrtok zamietli zámer spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) na výstavbu lanovky medzi Hrebienkom a Skalnatým Plesom.

Tento projekt je súčasťou komplexného návrhu lyžiarskeho strediska Starý Smokovec. O samotných zmenách územného plánu týkajúcich sa investícií spoločnosti v Smokovcoch zatiaľ poslanci nerozhodli. Zaoberať sa nimi budú až po vypracovaní záverečného stanoviska posudzovania vplyvov na životné prostredie.

“Nebránim sa aktivitám TMR, ten je potrebný pre rozvoj cestovného ruchu, ale tu sa musia najskôr upraviť vzťahy a forma spolupráce medzi mestom a TMR. Musím konštatovať, že mnoho domácich obyvateľov nie je spokojných s tým, čo sa tu deje a vzniká tu napätie a nervozita, ktorá je prenášaná aj na nás, poslancov,” zdôvodnil rozhodnutie poslanec mestského zastupiteľstva Robert Gálfy.

Prioritou je oživiť Smokovce

Podľa neho je potrebné vypracovať isté pravidlá, ktoré bude TMR dodržiavať pri každej investícii. Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša je prioritou pre mesto oživenie strediska Smokovce. Hovoriť o lanovke Hrebienok – Skalnaté Pleso je podľa primátora ešte predčasné.

Smokovec
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách nesúhlasili ani s ďalšími zmenami územného plánu Vysokých Tatier, ktoré navrhla spoločnosť Tatry mountain resorts. Ide o lyžiarsky vlek medzi Tatranskou Lomnicou a Štartom a o rozšírenie úseku zjazdovky Esičko.

Poslanci neschválili ani zmenu umiestnenia údolnej a vrcholovej stanice a koridoru lanovej dráhy Grand – Štart, rozšírenie časti lyžiarskej trate Lomnica, umiestnenie obslužných objektov, premostenie Cesty slobody pre peších ponad cestu v Tatranskej Lomnici, zmenu umiestnenia parkoviska a kruhovú križovatku ako výjazd na Cestu slobody (II / 537) a zmenu využitia budovy údolnej stanice starej visutej lanovky v Tatranskej Lomnici.

Rozhodnutie poslancov vníma primátor ako návod do diskusie s TMR. “S týmto nezatvárame dvere TMR v rozvojových plánoch, ale treba sa dohodnúť. Predovšetkým chceme, aby sa skôr než dobudovanie Tatranskej Lomnice oživilo stredisko Smokovce,” uviedol primátor. Rozhodnutie poslancov je podľa neho možno aj výsledkom chýbajúcej komunikácie medzi mestom a spoločnosťou Tatry mountain resorts. “Teraz je to stredisko Tatranská Lomnica oddialené minimálne o rok,” dodal Mokoš.

Nebudú ani kolobežky

Kolobežky tohto roku na sánkarskej dráhe z Hrebienka do Starého Smokovca nebudú. Rozhodli o tom poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách na rokovaní vo štvrtok. “Celý minulý rok prebiehali rokovania, ako správne upraviť režim, ktorý by vyhovoval aj cestovnému ruchu, aj prevádzkovateľom kolobežiek, ale tento režim nebol takmer nikto z nich schopný dodržať,” zdôvodnil rozhodnutie zastupiteľstva poslanec Robert Gálfy.

Vlani sa podľa neho stalo množstvo prípadov, keď z Hrebienka šli nadol kolobežky a zdola šlo po ceste auto. Podľa dohody však v čase, kedy šlo na Hrebienok auto, nemali byť pustené kolobežky. “Druhá vec je, že túto cestu používa množstvo ľudí na pešiu turistiku a stret s kolobežkou je pre turistu rizikom. Som presvedčený, že návštevnosť tejto trasy bude len stúpať,” povedal Gálfy.

Riešením je podľa Gálfyho presunutie kolobežiek do terénu, kde nebudú nikomu zavadzať. Kolobežky by sa mohli presunúť na zjazdovku z Hrebienka do Starého Smokovca. Ďalšou alternatívou je presunutie kolobežiek na asfaltovú cestu zo Štartu do Tatranskej Lomnice, ktorá nie je turistami tak intenzívne využívaná.

“Nechcem, aby sa to vysvetľovalo tak, že sme proti kolobežkám. Tá atrakcia tu patrí, ale čas ukázal, že sme nedokázali nájsť spoločnú reč s prevádzkovateľmi tejto atrakcie,” dodal Gálfy. Kolobežky prevádzkovali vlani na Hrebienku tri podnikateľské subjekty. V tomto roku prejavil záujem o prevádzkovanie kolobežiek ďalší podnikateľ.

Cesta nevyhovuje veľkej premávke

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš je presvedčený, že kolobežky zo Starého Smokovca nezmiznú úplne. “Bude ďalšie kolo rokovaní a verím, že sa dohodnú, napríklad aj po zjazdovke, ktorú treba upraviť, aby bola bezpečná,” uviedol Mokoš. Cesta zo Starého Smokovca na Hrebienok aj podľa primátora nevyhovuje, aby tu mohli okrem peších chodcov jazdiť ešte aj autá, kolobežky či bicykle.

“Táto cesta je veľmi preťažená, vzhľadom na parametre aké má,” uviedol primátor. Cesta zo Starého Smokovca na Hrebienok je vo vlastníctve mesta Vysoké Tatry, pozemky pod cestou vlastnia tri subjekty. Cestu využívajú denne chatári na zásobovanie vysokohorských chát. Počas leta slúži aj na zásobovanie a pre ubytovaných návštevníkov v hoteli Hrebienok. Cesta tiež slúži ako bezbariérová trasa pre peších turistov.

Odporúčané články

Obrazom: Kométa vyrazila v Tatrách na prvú tohtoročnú jazdu Lanovka by mala prepojiť Smokovec a Lomnicu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...