Laureát Nobelovej ceny Walesa sa stretne s Obamovým súperom

Mitt Romney
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Republikánsky uchádzač o post amerického prezidenta Mitt Romney v pondelok zavíta do Poľska, kde ho privíta premiér Donald Tusk a následne sa stretne s bývalým poľským prezidentom Lechom Walesom.

Stane sa tak na základe júlového pozvania poľského laureáta Nobelovej ceny mieru, ktorý má záujem o stretnutie s rivalom úradujúceho prezidenta USA Baracka Obamu v novembrových voľbách.

Romney sa s Walesom stretne v meste Gdansk, kam americký republikán zavíta v rámci svojho krátkeho zaoceánskeho turné. Jeho súčasťou bola aj Veľká Británia a Izrael, odkiaľ priletí do Poľska.

Walesa, ktorý stál na čele poľského protikomunistického odboja, má tradične blízko ku konzervatívne ladeným republikánskym lídrom. Dôkazom toho je aj jeho minuloročný nezáujem o stretnutie s Obamom, ktorý ho chcel podľa neho využiť iba na to, aby s ním odfotil.

Walesa je totiž dodnes svetovým symbolom boja za mier a ľudské práva, kým Poľsko je tradične blízkym spojencom USA, ktoré považuje za garant svojej bezpečnosti po páde takzvanej železnej opony.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskLech WalesaMitt Romney