Laureáti Nobelovej ceny vyzývajú Čínu, aby pustila Lioua

Liu Siao po
Foto: SITA/AP

TCHAJ-PEJ 27. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 140 držiteľov Nobelovej ceny v stredu odovzdali čínskym diplomatickým zastupiteľstvám v piatich krajinách vrátane Hongkongu petíciu, ktorou vyzývajú na prepustenie disidenta Liou Siao-po, laureáta prestížnej ceny mieru z roku 2010.

Pod petíciu adresovanú pravdepodobnému budúcemu čínskemu prezidentovi Siovi Ťin-pchingovi sa podpísalo 400-tisíc ľudí zo 130 krajín.

Juhoafrický držiteľ Nobelovej ceny mieru Desmond Tutu v dokumente odovzdanom na veľvyslanectvách v Hongkongu, Paríži, New Yorku, Berlíne a Londýne píše, že „toto svojvoľné porušenie základných práv na súdny proces a slobodu prejavu musí byť urýchlene verejne a rázne konfrontované s medzinárodným spoločenstvom“.

Signatári taktiež žiadajú prepustenie disidentovej ženy, ktorá sa napriek nevzneseniu obvinení nachádza v domácom väzení.

Nobel
Foto: SITA/AP

Päťdesiatpäťročný Liou Siao-po, bývalý univerzitný profesor, si od decembra 2009 odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody.

Aktivista je spoluautorom takzvanej Charty 08, ktorá okrem iného vyzýva na zakotvenie garancií dodržiavania ľudských práv priamo do ústavy, vyhlásenie slobodných volieb ako aj zabezpečenie náboženskej slobody a slobody prejavu.

Dokument bol inšpirovaný československým disidentským projektom Charta 78. Liouov boj za demokraciu ocenil Nobelov výbor v roku 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Desmond TutuLiou Siao-po