Láva zo sopky Kilauea zasiahla komunity v obvode Puna, guvernér Ige vydal núdzové vyhlásenie

Sopka Kilauea
Láva zo sopky Kilauea ničí domy v obvode Puna na Havaji. Foto: SITA/AP

HONOLULU 6. júna (WebNoviny.sk) – Láva z havajskej sopky Kilauea zasiahla dve pobrežné komunity v obvode Puna, pričom zničila stovky domov. Informovali o tom miestne úrady. Z oblasti nehlásia žiadnych zranených, keďže väčšina obyvateľov poslúchla minulotýždňové úradné odporúčanie o evakuácii.

Budovy, ktoré láva zničila v noci z pondelka na utorok, pribudli k už skôr oznámeným 117 zničeným domom. „Ešte nemáme odhad, ale je jasné, že sme v noci stratili stovky domov v Kapoho Beach Lots a Vacationlande,“ vyjadrila sa v utorok hovorkyňa okresu Havaj Janet Snyder.

Podľa odborníkov z havajského sopečného observatória, ktoré patrí pod Geologickú službu Spojených štátov (USGS), láva úplne pokryla Kapoho Bay, väčšinu Vacationlandu a zaplavila aj väčšinu Kapoho Beach Lots s výnimkou severnej časti komunity.

Guvernér David Ige v utorok podpísal druhé dodatočné núdzové vyhlásenie, ktoré dáva okresu viac možností na vytvorenie prístreší a stanovuje tresty za porušenie pravidiel platných počas mimoriadneho stavu, ako napríklad nedodržanie nariadenia o evakuácii či zasahovanie do výkonu práce záchranárov.

Sopka Kilauea, ktorá sa nachádza na havajskom Veľkom ostrove, sa prebudila k životu 3. mája. Odvtedy museli tamojší obvod Puna opustiť tisíce ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom