Lavíny vlani nezabíjali, najhoršie sú v Západných Tatrách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lavína
Foto: SITA

POPRAD 22. októbra (WEBNOVINY) – Najlavinóznejšou horskou oblasťou u nás sú Západné Tatry. Aj to však podľa náčelníka Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Mareka Biskupiča neplatí každú sezónu.

„Niekedy viac lavín padne vo Veľkej a Malej Fatre, niekedy v Západných Tatrách, niekedy vo Vysokých Tatrách, ale najväčšie lavíny s najväčším dosahom aj s najväčším poškodením lesa padajú v Západných Tatrách,“ uviedol na tlačovej besede v Podbanskom Marek Biskupič.

Hoci najvyšším pohorím u nás sú Vysoké Tatry, lavíny ktoré tu spadnú, majú iný priebeh, ako v Západných Tatrách. Je to dané topografiou terénu, keďže tu nie sú také veľké zberné plochy lavín, ako je to v Západných Tatrách, kde sú veľké trávnaté svahy s obrovským rozmerom a plocha, ktorá dokáže zbierať sneh, je podľa Biskupiča ohromná.

Existuje aj lavínový kataster

V Nepále zabíjala lavína, záchranári to vzdali
Foto: SITA/AP Photo/Garrett Madison, Alpine As

Na Slovensku máme zmapovaných takmer 4 000 lavínových dráh. Všetky sú zakreslené v lavínovom katastri, ktorý počas uplynulých 40 rokov vypracovali pracovníci Strediska lavínovej prevencie v Jasnej. „Dá sa povedať, že máme zmapované všetky lavínové dráhy, ale občas nám nejaké pribudnú. Ide však o atypické oblasti,“ uviedol lavínový špecialista Milan Lizuch.

Takýmito lavínovými dráhami sú napríklad lokality vo Veľkej Fatre, kde lavíny ohrozujú cestu z Donovál do Banskej Bystrice alebo cesta z Čertovice na Jarabú. V samotných horách podľa Lizucha už nové lavínové dráhy asi nepribudnú.

Vzhľadom na technické a personálne vybavenie dokáže Stredisko lavínovej prevencie robiť lavínové predpovede len pre celé pohoria. Robiť predpovede pre jednotlivé doliny či turistické chodníky by bolo možné, ale „až na také lokálne predpovede nemáme priestor,“ dodal Lizuch.

Lavínové predpovede napriek tomu prešli za uplynulých 40 rokov vývojom. V minulosti vydávala horská služba predpovede len raz do týždňa, vždy vo štvrtok. Dnes vydávajú záchranári predpovede v zimnom období každý deň, vrátane prognózy vývoja na dopoludnie a popoludnie.

Lavínové nebezpečenstvo nemusí znamenať zákaz vstupu

„Snažíme sa robiť aj vzdelávanie, aby ľudia pohybujúci sa v horách vedeli čítať lavínovú predpoveď, aby sa vedeli pohybovať v zimnom teréne, a aby mali všetko, čo majú mať a vyhli sa lavínovému terénu,“ dodal Lizuch. Vyhlásený stupeň lavínového nebezpečenstva neznamená pre turistov zákaz vstupu do hôr.

„Je to naše odporúčanie. Nemôžeme nikomu zakázať pohyb v horách. Každý si musí pohyb v horách zvážiť sám,“ uviedol Lizuch. Minulá sezóna z pohľadu Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby bola podľa Lizucha dobrá, keďže „sme nezaznamenali žiadne úmrtie v lavíne.“ Celkovo zaznamenali horskí záchranári päť lavínových nešťastí.

Pri troch z nich zasahovali horskí záchranári. Pri týchto nehodách zaznamenali záchranári len zranených. Zaujímavosťou pritom je, že posledná zima bola bohatá na sneh a záchranári zaznamenali viac lavín, ako v predchádzajúcich dvoch zimných sezónach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba