Lavrov nerozumie, prečo chcú Poliaci rakety od USA

Lavrov

MOSKVA 22. januára (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nerozumie, prečo Poľsko plánuje zriadiť základňu pre americké rakety Patriot neďaleko hranice s ruskou exklávou Kaliningrad. Lavrov tak v piatok reagoval na rozhodnutie Poľska umiestniť neďaleko hranice s Kaliningradom približne osem odpaľovacích rámp pre rakety, ktoré bude obsluhovať asi 100 amerických vojakov. Šéf ruskej diplomacie podľa vlastných slov nedokáže tento krok pochopiť inak ako vyvíjanie nátlaku na Rusko.

Poľský minister obrany Bogdan Klich v stredu oznámil, že v severnom Poľsku, asi 60 kilometrov od hranice ruskej exklávy Kaliningrad, budú rozostavené rakety zem-vzduch typu Patriot. Trval však na tom, že ich umiestnenie nemá „žiaden politický alebo strategický význam“ a „jediným dôvodom je tamojšia dobrá infraštruktúra“. Samotné rakety by mali doraziť koncom marca alebo začiatkom apríla a budú slúžiť na armádny výcvik.

Americký prezident Barack Obama upustil v septembri od plánu dohodnutého v roku 2008, podľa ktorého mal byť v Poľsku a Česku postavený protiraketový štít. Tento plán vtedy rozhneval Rusko.

SITA/AP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBogdan KlichSergej Lavrov