Lavrov označil Irak za partnera v boji proti terorizmu

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov Foto: SITA/AP

Moskva 11. decembra (SITA) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes označil Irak za mimoriadne dôležitého partnera v boji proti terorizmu. Lavrov to uviedol v rozhovore pre agentúru RIA Novosti.

Moskva je podľa Lavrova naďalej presvedčená, že vytvorenie jednotného protiteroristického frontu je dosiahnuteľným cieľom. Dodal, že Rusko podporilo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o boji s organizáciou Islamský štát (IS) a ďalšími teroristickými zoskupeniami v Sýrii a Iraku, ktorú pripravilo Francúzsko aj so zapracovaním ruských pripomienok.

Lavrov zdôraznil, že neexistuje žiadna alternatíva namiesto širokej protiteroristickej koalície, ktorá by pôsobila na základe medzinárodného práva a pod záštitou OSN. Šéf ruskej diplomacie spresnil, že Rusko pri dosahovaní tohto cieľa spolupracuje aj s USA. Šéf ruskej diplomacie uviedol, že vznik koalície bude možný za predpokladu, že „ambície a spory pôjdu bokom, vzdáme sa praxe dvojakých štandardov a pokusov využívať teroristov na geopolitické hry“.

Lavrov sa vyjadril aj pretrvávajúcej migračnej kríze v Európe, pričom upozornil, že „polovičaté opatrenia nemôžu zaručiť ani bezpečnosť“ na tomto kontinente. „V súčasnom poprepletanom svete sa sotva možno spoliehať na účinnosť pokusov oddeliť od susedných regiónov plotmi. Potvrdili to aj nedávne teroristické útoky v Paríži a Londýne, ako aj bezprecedentná migračná kríza, ktorá zasiahla Európu,“ vyhlásil Lavrov.

Vyjadril presvedčenie, že migračnú krízu možno riešiť len spoločnou prácou svetového spoločenstva vychádzajúc z medzinárodného práva a Charty OSN. Súčasne však podľa Lavrova treba pokračovať v hľadaní politického riešenia konfliktov na Blízkom východe, najmä v Sýrii, vypracovať stratégiu politickej stabilizácie a sociálno-ekonomickej rehabilitácie štátov oblasti. „V akom prípade, ako podčiarkol prezident Vladimir Putin, tábory pre utečencov ani nebude treba stavať,“ citoval Lavrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Islamský štát