Lazar Ristovski: „Oddnes som Košičan!“

Foto: Art Film Fest

BRATISLAVA 23. júna (WBN/PR) – Art Film Fest prináša vďaka svojmu presídleniu do Košíc viacero noviniek. Medzi jednu z najmarkantnejších patrí nový Chodník slávy. Ten vzniká priamo v centre východoslovenskej metropoly. Pamätné plakety Hercovej misie sú od tohto roka vsádzané do špeciálnych konštrukcií v pretekajúcom potôčiku na historickom námestí pred morovým stĺpom Immaculata. Včera nastal historický okamih – srbský herec Lazar Ristovski tam umiestnil prvú plaketu Hercova misia.

Plejádu hereckých legiend, spätých s históriou Art Film Festu, včera popoludní v centre Košíc rozšíril Lazar Ristovski. Prestížnu cenu si prevzal v prítomnosti mnohých fanúšikov a v príhovore im srdečne zdôraznil, že od tohto dňa sám seba považuje za Košičana, keďže kúsok z neho aj po jeho odchode do Srbska už navždy ostane v Košiciach v podobe pamätnej plakety.

V priebehu dvoch dní, ktoré strávil na Slovensku, prvý tohtoročný laureát Hercovej misie neúnavne poskytoval rozhovory médiám a rozdal množstvo autogramov. Prezradil viacero informácií o tvorbe svojho najnovšieho filmu Z druhej strany v réžii Zrinka Ogrestu, premiérovo uvedenom na 24. Art Film Feste, kde stvárnil hlavnú úlohu.

Počas rozhovorov tiež podotkol, že hoci je dnes už nielen hercom, ale i režisérom, producentom, scenáristom, najnovšie aj spisovateľom, najviac zo všetkého sa naďalej cíti byť hercom.

Na včerajšej tlačovej konferencii prezradil aj zaujímavosti o svojich plánoch do blízkej budúcnosti. Okrem toho, že pracuje na viacerých filmových snímkach naraz, radosť momentálne nachádza v písaní kníh.

Včerajší festivalový večer a noc patrili sekcii Slovenská sezóna a obnovenej premiére prvého slovenského nezávislého filmu Všetko, čo mám rád, ktorý sa dnes, 23. júna oficiálne vracia do kinodistribúcie. Pri príležitosti slávnostnej premiéry pricestovala do Košíc silná filmová delegácia tvorcov v zložení režisér Martin Šulík, herec Juraj Nvota (predstaviteľ hlavnej mužskej postavy), kameraman Martin Štrba, spoluscenárista Ondrej Šulaj, architekt filmu František Lipták a distribútorka Denisa Biermannová. Elitnú zostavu doplnil aj producent Rudolf Biermann, nový generálny manažér festivalu.

Martin Šulík prezradil počas príhovoru k divákom v Kine Úsmev, že v tomto historickom košickom kine bol naposledy v roku 1983. Na margo návratu kultovej snímky na plátna kín vyslovil názor, že téma odchodov Slovákov do zahraničia je aj po 25-ich rokoch naďalej živá a vysoko aktuálna.

Pred projekciou snímky celú delegáciu pozdravil osobne Steven Gaydos, viceprezident renomovaného amerického divadelného, televízneho a filmového magazínu Variety. Steven Gaydos je na tohtoročnom festivale zároveň predsedom poroty Medzinárodnej súťaže hraných filmov. Počas rozhovoru s producentom Rudolfom Biermannom priznal, že práve Martin Šulík je jeden z jeho obľúbených režisérov a hrdo sa priznal ku svojim slovenským koreňom. Vyznal sa tiež, že v Košiciach bol naposledy v roku 1989 a dodal, že sa veľmi teší, že vidí toto slovenské mesto rozkvitať. „Som vďačný za túto možnosť, byť súčasťou Art Film Festu, pretože mi to dáva šancu povedať – ja som Slovák!“ uzavrel slávnostné uvedenie snímky na plátna kín po 25-ich rokoch.

Počas včerajšieho dňa pokračovalo vo festivalových kinosálach množstvo projekcií, ktoré prišli osobne predstaviť divákom ich tvorcovia. Medzi najočakávanejšie patrila súťažná snímka nominovaná v Medzinárodnej súťaži hraných filmov, Stanica 48 (Junction 48), ktorú v Kulturparku osobne uviedol izraelský raper, predstaviteľ hlavnej mužskej postavy a spoluscenárista Tamer Nafar.

Veľký úspech zožala opakovaná projekcia súťažného filmu Medzi morom a zemou (Between Sea and Land), ktorú divákom osobne predstavila kolumbijská delegácia. Tvorcov filmu zastupoval Manolo Cruz a sprevádzala ho herečka Vicky Hernandez.

Sekcia Slovenská sezóna zaplnila ďalšie kinosály. V JOJ Cinema Kine Slovan si diváci mohli pozrieť film Agáva za prítomnosti režiséra Ondreja Šulaja a herečky Kataríny Šafaříkovej.

Hviezda včerajšieho dňa, srbský herec Lazar Ristovski stihol ešte v rámci svojho bohatého programu osobne uviesť svoju úspešnú snímku Biele levy na plátne Kina Úsmev.

Vstupenky na jednotlivé projekcie je možné zakúpiť vo všetkých kinách na mieste pred premietaním a taktiež vo vozni Historickej električky, ktorá je pristavená na Hlavnej ulici pri Divadle.

Viac info:

https://www.artfilmfest.sk/

www.facebook.com/ArtFilmFest

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj NvotaMartin Šulík