Le Penová začína kampaň na prezidentku, hrozí 'frexit'

Marine Le Penová
Kandidátka na úrad francúzskeho prezidenta Marine Le Penová. Foto: SITA/AP

LYON 4. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsky krajne pravicový Národný front (FN) potvrdil, že v prípade víťazstva svojej líderky Marine Le Penovej v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vypíše referendum o zotrvaní Francúzska v EÚ. Prísľub odznel na začiatku dvojdňovej schôdze FN v Lyone.

Manažér volebnej kampane strany David Rachline hovoril o „144 záväzkoch zacielených na navrátenie poriadku do Francúzska„, medzi ktorými figuruje výrazné posilnenie bezpečnostných zložiek, odchod krajiny z bezvízovej schengenskej zóny či opätovné zavedenie francúzskej národnej meny.

Svoju predvolebnú kampaň začne tento víkend v Lyone aj samotná Le Penová, ktorá už v minulosti vyzvala na tzv. frexit. Prieskumy naznačujú, že sa politička dostane do druhého kola jarných volieb. Na sobotu má naplánovaných niekoľko rozhovorov a diskusií, v nedeľu vystúpi s prejavom ku svojim priaznivcom.

Dnes popoludní má mať v Lyone predvolebný míting aj nezávislý kandidát, proeurópsky zameraný Emmanuel Macron, niekdajší francúzsky minister hospodárstva. Dúfa, že do druhého kola prezidentských volieb takisto postúpi – a 7. mája sa v nich možno stretne v súboji s Le Penovou.

Ďalšími kandidátmi na prezidentské kreslo v Elyzejskom paláci sú ľavičiar Benoit Hamon zo Socialistickej strany (PS) a Francois Fillon z konzervatívneho politického subjektu Republikáni (LR). Fillon však momentálne bojuje s obvineniami ohľadom fiktívnych zamestnaní svojich rodinných príslušníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronFrancois FillonMarine Le Penová