Le Penová žiada frexit, chce právo voľby aj pre Francúzov

Marine Le Penová
Na falošnom letáku bola fotografia a citát Le Penovej rivala Jeana-Luca Melenchona - "Bez Arabov nemá Francúzsko budúcnosť - Voľte Melenchona". Foto: SITA/AP

Paríž 24. júna (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Národného frontu (FN) Marine Le Penová žiada vypísať referendum o zotrvaní Francúzska v EÚ. Reagovala tým na správy britských médií, že britskí voliči vo štvrtkovom plebiscite podporili vystúpenie svojej krajiny z EÚ.

„Víťazstvo slobody! Ako to žiadam už celé roky, teraz treba rovnaké referendum vo Francúzsku a (ostatných) krajinách EÚ,“ napísala Le Penová na svojom konte na sociálnej sieti Twitter.

Le Penovej neter Marion Maréchalová-Le Penová vo svojom tweete napísala: „Od #brexitu k #frexitu: nastal čas priniesť do našej krajiny viac demokracie. Francúzi musia mať právo voľby“. Nicolas Dupont-Aignan, predseda hnutia Vstaň Francúzsko (Debout la France – DLF), podľa spravodajského webu 20minutes.fr neskrýval radosť z výsledku referenda v Británii.

Podobne reagoval aj poslanec za Republikánov (LR) Eric Ciotti, ktorý túto príležitosť využil, aby opäť žiadal „o novú zmluvu, aby sa Európa koncentrovala na podstatné (záležitosti) a nový Schengen na boj proti ilegálnej migrácii“.

Bývalá ministerka a europoslankyňa Eva Jolyová v rozhovore pre France Info netajila svoj smútok a uviedla, že brexit je „skokom do neznáma“. Ministerka bytovej výstavby Emmanuelle Cosseová povedala, že výsledok referenda v Británii je „trpkým prebudením“, a vyslovila názor, že „britská voľba by mala Európu viesť k demokratickej revolúcii“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marine Le Penová