Le Penovej Národný front žiada voličov o pomoc, chce si od nich požičať peniaze na kampaň

Le Penová
Líderka strany strana Národný front (FN) Marine Le Penová. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 2. júna (WebNoviny.sk) – Francúzska krajne pravicová strana Národný front (FN) spustila vo štvrtok webovú stránku, ktorou chce osloviť svojich voličov a požiadať ich o pôžičku na financovanie svojej kampane pred parlamentnými voľbami.

Líderka FN Marine Le Penová vo štvrtok vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 uviedla, že doteraz žiadna francúzskych ani zahraničná banka nebola ochotná FN požičať peniaze na kampaň.

Chce osloviť Francúzov, ktorí majú úspory

Webová stránka www.empruntpatriotique.fr (v preklade: vlastenecká pôžička) chce osloviť Francúzov, ktorí majú úspory a chcú pomôcť zlepšiť fungovanie demokracie tým, že FN požičajú peniaze na jej predvolebnú kampaň. Strana sa súčasne zaväzuje, že všetky požičané peniaze vráti.

Ako napísal denník Le Parisien, minimálna výška daru je 1500 eur, ktoré sympatizant požičiava strane na trojpercentný úrok.

Každý darca dostane list s poďakovaním

Každý darca dostane súčasne list s poďakovaním podpísaný osobne Le Penovou, ako aj certifikát dosvedčujúci vďačnosť FN za poskytnutú pôžičku. Le Parisien napísal, že každý, kto FN požičia sumu nad 75.000 eur, môže počítať aj so súkromnou večerou v spoločnosti Marine Le Penovej.

Le Parisien pripomína, že ak sa táto iniciatíva stretne s úspechom a pochopením u Le Penovej sympatizantov, vedenie FN sa definitívne zbaví aj posledného vplyvu zakladateľa strany – Le Penovej otca Jeana-Marie Le Pena, ktorý má kontrolu nad združením Cotélec, kam smerovali finančné príspevky pre FN.

Názov kampane FN pripomína zbierku, aká sa vo Francúzsku konala počas prvej svetovej vojny, dodal Le Parisien.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marine Le Penová