Legislatíva v Poľsku je v rozpore so zákonmi EÚ, ústavný súd ukončil mesiace súdnych konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, Poľsko
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ústavný súd v Poľsku rozhodol, že niektoré zákony Európskej únie (EÚ), ustanovenia zmlúv o EÚ a taktiež niektoré rozsudky súdov EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou. Zároveň skonštatoval, že členstvo Poľska v EÚ a podpísanie zmlúv neznamená, že by súdy EÚ mali mať najvyššiu zákonnú právomoc, ani to neznamená, že Poľsko presúva svoju suverenitu na EÚ.

Súd rozhodoval na žiadosť premiéra

Uvedený rozsudok sa zrodil po mesiacoch súdnych konaní, v ktorých zástupcovia poľskej vlády, parlamentu i prezident tvrdili, že poľská ústava má prednosť pred právom EÚ a rozhodnutia Súdneho dvora EÚ sú niekedy v rozpore s poľským právnym poriadkom.

Súd rozhodoval o tejto otázke na žiadosť poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Ten sa na ústavný tribunál obrátil v marci po tom, čo Súdny dvor Európskej únie (ECJ) rozhodol, že právo EÚ je nadradené poľskej ústave. Súd sa vtedy zaoberal širšími zmenami v poľskom justičnom systéme, ktoré iniciovala vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa EÚ narušujú systém demokratických kontrol a protiváh.

Hybridná vojna proti poľskému právu

Ústavný súd sa kauzou začal zaoberať v júli, no rozhodnutie potom niekoľkokrát odložil. Vláda PiS od prevzatia moci v roku 2015 uskutočnila viacero zmien vo fungovaní súdnictva. Reformy boli podľa nej potrebné v záujme zlepšenia efektivity súdneho systému a boja proti korupcii. Kritici tvrdia, že zmeny narúšajú rovnováhu medzi výkonnou, zákonodarnou a súdnou mocou.

Poľská vláda v marci argumentovala, že ECJ vyhlásením nadradenosti európskeho práva nad poľskou ústavou prekročil svoje právomoci. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro pred niekoľkými týždňami označil kritiku zo strany EÚ za „hybridnú vojnu“ proti poľskému právnemu systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mateusz MorawieckiZbigniew Ziobro
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEurópska únia