Lekár prijal domáce vajíčka, orechy či fľašu vodky. Za korupciu dostal od súdu ročný zákaz

Lekár, úplatok, doktor, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 26. marca (WebNoviny.sk) – Dva roky odňatia slobody podmienečne, peňažný trest 800 eur a ročný zákaz vykonávať lekárske povolanie za korupciu uložil v pondelok samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pre 60-ročného bývalého primára klinickej hematológie v prešovskej fakultnej nemocnici Stanislava Palášthyho.

Sudca vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú s obvineným lekárom uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá.

Úplatky aj v peňažnej forme

Lekár priznal, že v postavení primára v súvislosti s poskytovaním lekárskej starostlivosti v piatich prípadoch prijal od pacientov a ich rodinných príslušníkov úplatky v peňažnej aj nepeňažnej forme. Tým spáchal pokračovací zločin prijímania úplatku. Išlo o onkologických pacientov, pričom za úplatky im mal zabezpečovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, nové inovatívne spôsoby liečby.

Vo februári minulého roku Palášthy prijal od syna svojej pacientky 50 eur a sedmičku fínskej vodky. V marci dostal od pacienta fľašu domácej slivovice. O dva dni neskôr prijal dvadsať eur od manželky pacienta z okresu Bardejov. Koncom marca mu manželka ďalšieho pacienta doniesla igelitku, v ktorej bolo tridsať domácich vajíčok a dve kilá domácich orechov.

Od pacientky dostal igelitku s obálkou

V piatom prípade dostal od muža pacientky igelitku s obálkou, fľašou, dózou a škatuľou. Ľudí, ktorí primárovi úplatky dali, stíhali v samostatnom konaní. Všetci dostali peňažné tresty.

Primára v júli minulého roku polícia zadržala a sudca ŠTS pre prípravné konanie ho vzal do väzby. Dôvodom bola obava z možného pokračovania v trestnej činnosti. Najvyšší súd SR lekára potom z väzby prepustil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR