Lekári budú vyšetrovať pacientov bezplatne už iba týždeň

Lekar
Foto: SITA/Diana Černáková
Zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/Ján Lörincz

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Takmer 2600 ambulantných lekárov, ktorých zastupuje Slovenská lekárska komora, Zdravita o. z. a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast, nemá ešte stále uzatvorenú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

Informoval o tom v piatok na brífingu prezident SLK Marián Kollár.

„Výrazne sme sa nepohli, zmluvy nie sú uzatvorené a podpísané. Pravdepodobne v pondelok pristúpime k režimu, ktorý ešte nemáme vyskúšaný,“ vyhlásil Kollár.

Generálny riaditeľ Zdravity Ladislav Pásztor ubezpečil poistencov VšZP, že im v pondelok ráno lekári v ambulanciách budú poskytovať zdravotnú starostlivosť ako doteraz.

Za vyšetrenia krvi však pacienti budú musieť na mieste zaplatiť. Pre takzvaných odkladných pacientov bude tento stav platiť do 6. júla.

Po tomto dátume budú platiť aj za samotné lekárske vyšetrenie. Tieto úkony si podľa Kollára následne majú nechať preplatiť u VšZP.

Pacienti sa nemajú báť

Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Marián Peiger

Ako Kollár ďalej uviedol, zatiaľ nemajú informácie o tom, že by zmluvy s VšZP podpisovali lekári individuálne.

„Mandátna zmluva hovorí jasne, ak lekár nesúhlasí z mandátnou zmluvou, musí dať oznam že ju vypovedáva. V tejto chvíli nemáme vypovedané mandátne zmluvy, ak boli také prípady, tak to bolo minulý týždeň ale len pár prípadov,“ dodal Kollár.

Záujmové združenia pôsobiace v ambulantnej sfére si podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej uplatnili požiadavky nad rámec dohôd a hospodárskych možností VšZP.

Ako informovala na piatkovom tlačovom brífingu, podmienkou pre rozpustenie rezervy vo výške 50 mil. eur je zotrvanie v zmluvnom vzťahu počas celého polroka, na ktorý bolo navýšené percento za poistencov štátu. „V tejto chvíli je rozpustenie rezervy v ambulantnej sfére ohrozené, pretože dodatok k zmluve môžete naozaj uzatvárať len k zmluve,“ vyhlásila ministerka.

Zvolenská tiež odkázala pacientom, aby sa nebáli pondelka, kedy sa končí platnosť starých zmlúv uzatvorených medzi štátnou poisťovňou a poskytovateľmi lekárskej starostlivosti. „Všeobecná zdravotná poisťovňa sa o svojich poistencov riadne postará. Pacienti nemôžu za vzniknutú situáciu a snahou nás všetkých bude, aby na ňu skutočne ani nedoplatili,“ skonštatovala Zvolenská.

Ministerka dohovára sestrám

Marian Kollár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská na piatkovom tlačovom brífingu vyzvala sestry, aby nerobili unáhlené závery. „Jednoznačne musím povedať, že ministerstvo zdravotníctva tak, ako od začiatku konalo, bude konať aj naďalej, a to v súlade s platnou legislatívou,“ uviedla krátko pred rokovaním s predstaviteľmi Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Sestry totiž oznámili, že ak ústavný súd rozhodne o pozastavení účinnosti zákona, ktorý stanovuje platy sestier a pôrodných asistentiek, poďakujú a odídu.

Návrh na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek podala na Ústavný súd generálna prokuratúra 25. júna tohto roka, na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Prokuratúra zároveň navrhla Ústavnému súdu, aby do rozhodnutia pozastavil účinnosť zákona.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav PásztorMarian KollárZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa