Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záchranári, nehoda, zranenie, lekár, nemocnica, sa
Foto: Archívne foto SITA/AP
24. 06. 2012 13:30 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Lekári chcú skrátiť pohotovosť, nemajú vraj koho ošetrovať

Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Skrátenie lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP) do 22:00 bude na rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva presadzovať Asociácia súkromných lekárov (ASL).

Teraz pohotovosti v pracovných dňoch fungujú od 15:30 do 7:00 a počas víkendov od 7:00 do 7:00. Ambulantní lekári argumentujú nízkou vyťaženosťou v nočných hodinách a slabým technickým zázemím.

„Máme vynikajúco vybudovanú sieť rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Ja ako pacient by som určite chcel, aby ma v prípade potreby prišli ošetriť zdravotníci s moderne vybavenou záchrankou, lekár s jednou brašničkou pri vážnych prípadoch veľmi nepomôže,“ konštatoval prezident ASL Ladislav Pásztor.

Pohotovosti podľa jeho slov suplujú činnosť praktických lekárov a gro akútnych prípadov beztak riešia do 22:00.

Kvalitnú zdravotnú starostlivosť v nevyhnutných prípadoch môžu v noci poskytovať záchranky, pacienti s menej závažnými stavmi môžu počkať do rána. LSPP tak ako na Slovensku funguje podľa Pásztora už iba v Maďarsku.

Skrátenie pohotovostí do 22:00 navrhuje ASL aj z toho dôvodu, aby sestry mali spoje na cestu domov, čo by pri fungovaní do 24:00 už predstavovalo problém. V neposlednom rade lekári argumentujú aj vlastnou vyťaženosťou, ak slúžia na pohotovosti, pracujú nepretržite 32,5 hodiny.

Mzda je nejasná

Ambulantní lekári chcú s ministerstvom zdravotníctva riešiť aj ďalšie problémy prevádzky LSPP. Rezort zdravotníctva by mal podľa Pásztora stanoviť podmienky fungovania pohotovostí. Doteraz nie je presne definovaná odmena za služby, MZ by teda malo stanoviť hodinovú mzdu pre lekárov v LSPP.

Peniaze
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

V praxi sa niekde za pohotovosť platí slušne, v istých regiónoch dostávajú lekári za službu hodinovú mzdu dve až tri eurá a napríklad v Krupine podľa Pásztora slúžiaci od januára nevideli ani cent. Upraviť by sa mali i vzťahy medzi zmluvnými stranami – lekármi a poskytovateľmi.

Zákon lekárom stanovuje povinnosť nastúpiť do služby, nemôžu ju odmietnuť, ASL upozorňuje aj na problém rozdeľovania služieb zo strany vyšších územných celkov medzi jednotlivých lekárov, ktorý je často netransparentný a nemôžu sa voči nemu brániť.

Pásztor zároveň pripomenul, že zodpovednosť za pohotovosť nesie lekár a nie poskytovateľ, čo chcú zmeniť tak, aby za LSPP zodpovedali samosprávne kraje. Ak sa problémy okolo fungovania pohotovostí nebudú riešiť, ASL pripúšťa možnosť, že lekári prestanú nastupovať do služieb. Na neriešenie problémov upozorňujú lekári dlhodobo.

Ministerstvo chce diskutovať

„Ministerstvo zdravotníctva tento problém vníma už dlho, LSPP je naozaj problematika, ktorá má veľa nedoriešených otázok. MZ SR sa chce tejto téme venovať, treba opätovne otvoriť diskusiu a prebrať aj nové problematické body.

Otvoriť túto tému chystá MZ SR naozaj v krátkom čase. Samozrejme akékoľvek zmeny potrebujú diskusiu a odborné pripomienky terénu, ktoré MZ SR víta,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

K téme

Dlh v zdravotníctve vlani dosiahol viac ako 150 miliónov eur Peniaze pôjdu podľa ministerky Zvolenskej za pacientom

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X