Lekári označili núdzový stav za neprijateľný akt sily

Žilinskí neurochirurgovia stiahli výpovede pod tla
Atmosféra po brífingu Lekárskeho odborového združenia o aktuálnej situácii vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a rušení oddelenia neurochirurgie, Žilina, 28. október 2011. Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie vyzýva vládu, aby prehodnotila svoj postoj vyhlásiť núdzový stav. „Vnímame to ako neprijateľný akt sily a bezprecedentnú snahu v ponovembrovom vývoji zastrašiť celú profesijnú skupinu, aby sa vzdala svojho zápasu o dôstojné životné podmienky. Je to nezlučiteľné s princípmi demokracie,“ tvrdia lekárski odborári v stanovisku. Tento spôsob riešenia je podľa nich príznačnejší skôr pre krajiny Južnej Ameriky ako krajinu Európskej únie.

Odborári zároveň vláde odkazujú, že sa nedajú zastrašiť a naďalej podporujú kroky predsedníctva Lekárskeho odborového združenia. „Na rozdiel od ostatných zúčastnených strán, je práve Lekárske odborové združenie organizáciou, ktorá si plne uvedomuje vážnosť situácie, a preto sa snaží o konštruktívny dialóg aj za cenu zásadných kompromisov,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Prezident Ivan Gašparovič dal v stredu viac ako 2-tisíc lekárom, ktorí podali začiatkom októbra výpovede, ultimátum. Buď sa do soboty s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom dohodnú, alebo požiada vládu o vyhlásenie núdzového stavu. Znamenalo by to, že by lekári museli nastúpiť do práce aj v prípade výpovedí. O ďalšom vývoji situácie sa podľa všetkého rozhodne v piatok na obed, na rokovaní u premiérky.

Lekári u prezidenta dostali ďalšie ponuky, po predchádzajúcom zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, im ponúkli predloženie novely na jej úplne zrušenie.
Bez názvu
Foto: SITA/Karol Slezáček

Zároveň by ministerstvom navrhovaný rast platov mohol byť zakotvený aj v legislatíve.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2411 lekárov v 34 nemocniciach, približne 400 výpovede postupne stiahlo. Celkovo pracuje na Slovensku pri lôžkach pacientov takmer 7500 lekárov.

Medzitým vyjadrilo plnú podporu kolegom, ktorí podaním výpovede podporili požiadavky Lekárskeho odborového združenia, aj 162 lekárov Univerzitnej nemocnice Martin. Urobili tak napriek tomu, že sa doposiaľ do tejto akcie formou podania výpovedí nezapojili.

„Bez našich kolegov nebude možné zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Vyzývame preto ministerstvo zdravotníctva, vládu, Národnú radu SR, prezidenta a všetkých zodpovedných, aby akceptovali požiadavky odborárov, za ktoré sa staviame aj my!“ vyzývajú martinskí lekári. Podporu odborárom vyjadrili aj lekári z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič