Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mozog
Foto: ilustračné, Thinkstock
11. novembra 2015 Zdravie od SITASITA Diskusia()

Lekári po prvý raz dopravili liek skrz krvno-mozgovú bariéru

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Tímu kanadských lekárov sa po prvý raz v histórii podarilo dopraviť liek skrz ochrannú vrstvu mozgu, takzvanú krvno-mozgovú bariéru. Použili na to drobné bublinky naplnené plynom, ktoré následne s pomocou ultrazvuku pretlačili bariérou spoločne s chemoterapeutickými liekmi. Nová neinvazívna metóda môže pomôcť pacientom s mozgovými tumormi, epilepsiou či trpiacim Parkinsonovým syndrómom alebo Alzheimerovou chorobou.

Krvno-mozgová bariéra je ochranná vrstva medzi krvným obehom a centrálnym nervovým systémom, ktorá chráni mozog pred patogénmi a toxínmi. Napriek pozitívnemu prínosu predstavuje pre lekárov prekážku pri liečbe ochorení mozgu, pretože lieky podané do krvného obehu nedokážu touto bariérou prejsť. Lekári zo Sunnybrook Health Sciences Centre v Toronte ale úspešne prekonali túto bariéru, pričom novú metódu otestovali na 56-ročnej Bonny Hall. Žene diagnostikovali nádor na mozgu pred ôsmimi rokmi. Doteraz jej pomáhala bežná liečba, no na jar lekári zistili, že tumor začal rásť. Vyžadoval si preto cielenejšiu liečbu. Hall preto súhlasila s pokusnou metódou.

Žene zaviedli infúziu obsahujúcu chemoterapeutické lieky spoločne s malou dávkou bublín, ktoré s pomocou ultrazvuku vytvorili v krvno-mozgovej bariére priechody. Nimi sa chemoterapeutické lieky dostali k tumoru, čo potvrdil aj sken mozgu. Na druhý deň lekári chirurgicky odstránili časť tumoru, aby zistili, aké množstvo liekov prešlo bariérou. „Výsledky sú v tejto chvíli predbežné, pretože nemáme hodnoty chemoterapie, no podľa magnetickej rezonancie s kontrastnou látkou gadolínium, sme zjavne dokázali otvoriť krvno-mozgovú bariéru neinvazívne, dočasne a, zdá sa, celkom bezpečne,“ povedal vedúci výskumu Todd Mainprize.

Lekár so svojím tímom plánuje testovať novú metódu aj na ďalších pacientoch. Všetci účastníci však po pokuse podstúpia chirurgické odstránenie tumoru. „Pri každej liečbe sa obávame možných nevýhod. Preto robíme tento pokus. Teraz sledujeme úroveň bezpečnosti,“ upozornil Mainprize.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

Odporúčané články

Ľuďom so psoriázou sa netreba vyhýbať Desať percent detí má ťažké deformácie chrbtice

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...