Lekári v JAR prvýkrát úspešne transplantovali penis

Operacia
Foto: SITA

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Lekári z Juhoafrickej republiky sa tento týždeň pochválili unikátnym zákrokom. Vôbec po prvý raz v histórii sa im podarilo úspešne transplantovať penis 21-ročnému mužovi, ktorému ho museli amputovať pred troma rokmi v dôsledku komplikácií po neodborne vykonanej rituálnej obriezke.

Tá sa v niektorých častiach Juhoafrickej republiky vykonáva na znak toho, že sa z chlapca stáva muž. Ročne ju podstúpia stovky chlapcov, pričom mnohí z nich zomrú.

Unikátnu operáciu, ktorá trvala deväť hodín, vykonali 11. decembra 2014 v Kapskom meste. So zverejnením výsledkov čakali niekoľko mesiacov, aby sa uistili, že penis bude fungovať tak, ako má. Podobné zákroky v minulosti realizovali napríklad aj v Číne, telo pacienta však nový orgán napokon neprijalo. Penis, ktorý transplantovali lekári z Tygerbergskej nemocnice a Stellenboschskej univerzity, pochádzal od mŕtveho darcu. Jeden z chirurgov Andre Van der Merwe, ktorý sa zvyčajne podieľa na transplantáciách obličiek, prezradil, že zákrok bol veľmi zložitý, cievy nachádzajúce sa v penise majú totiž v priemere iba 1,5 milimetra, pričom u obličiek to môže byť až jeden centimeter.

Niekto si môže povedať, že takýto zákrok nikomu nezachráni život, no mnohí z mladých mužov, ktorým amputovali penis, sú vylúčení zo spoločnosti a často si siahajú na život. Keď nemáte penis, ste v podstate mŕtvi, ak takýmto mužom penis vrátime, môže ich to priviesť späť k životu,“ vyjadril sa Van der Merwe.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom