Lekárne žilinskej nemocnice vytvorili zisk, peniaze však podľa riaditeľa nejdú do súkromných rúk

FNsP Žilina
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorila pred dvomi rokmi prvé dve verejné lekárne, ktorých zisk vracia späť do zdravotníctva. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, lekárne vlani vytvorili pozitívny hospodársky výsledok vo výške 66 748,83 eura.

Očakávajú ďalší pozitívny vývoj

„Prvú lekáreň sme otvorili 1. januára 2016, druhú spojenú s výdajňou zdravotníckych pomôcok v decembri 2016. Sme radi, že si v nich pacienti zvykli nakupovať a podporujú tak našu žilinskú nemocnicu. Všetky financie používame na chod samotných lekární a nemocnice, idú takpovediac priamo späť pacientom, a nie do súkromných rúk. Nejde o státisícové investície, no aj vďaka týmto peniazom môžeme napríklad vymaľovať čakáreň alebo izby na oddeleniach,“ vysvetlil generálny riaditeľ FNsP v Žiline Igor Stalmašek.

Lekáreň Farmácia, ktorá sa nachádza na prízemí hlavnej budovy polikliniky, dosiahla v minulom roku zisk 21 422,45 eura. Nemocničná lekáreň spojená s výdajňou pre verejnosť sídliaca v budove detskej polikliniky hospodárila v roku 2017 so ziskom vo výške 45 326,38 eura. Odborná zástupkyňa lekárne Danka Kyselicová očakáva, že pozitívny vývoj bude pokračovať.

Lekáreň a aj zdravotnícke pomôcky

„Pre pacientov zabezpečujeme hlavne výdaj liekov na lekársky predpis, no zároveň poradenstvo pri predaji liekov neviazaných na lekársky predpis a doplnkoch výživy. Našu lekáreň sme rozšírili o výdajňu zdravotníckych pomôcok, zabezpečujeme teda aj výdaj zdravotníckych pomôcok na poukazy od lekárov alebo na voľný predaj,“ uviedla odborná zástupkyňa lekárne.

Dodala, že zväčša ide o barly, ortézy, tlakomery, inhalátory, stomické pomôcky či iné zdravotnícke pomôcky, ktoré pomáhajú imobilným pacientom pri každodenných úkonoch. Pacienti tiež môžu využiť službu lekárne, ktorá im zdravotnícke pomôcky väčších rozmerov dovezie až domov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina