Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren
Foto: SITA
16. 06. 2014 16:38 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Lekárnici chcú databázu liekovej histórie pacientov

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Slovenským lekárnikom chýbajú informácie o liekovej histórii pacientov. Z nej by videli, aké lieky pacienti užívajú a mohli posúdiť, či nie sú v nežiadúcej interakcii. Ako tvrdia, vyriešila by to zmena jednej vety v zákone.

Súčasný prezident Zväzu lekárnikov EÚ (PGEU) a člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák podotýka, že v súčasnosti vedia len o tých liekoch, ktoré má pacient aktuálne uvedené na recepte.

„Ale nemusím vedieť, že on navštevuje súčasne štyroch špecialistov lekárov a ešte mu k tomu lieky predpisuje jeho všeobecný lekár,“ podotkol Krchňák. Riziko vidí v tom, že k pacientovi sa tak môžu dostať lieky, ktoré sa vzájomne užívať nesmú.

Generálny sekretár PGEU John Chave dáva za príklad Francúzsko, kde farmaceuti vytvorili vlastný systém, založený na súhlase pacienta. Vstupovať do neho je možné v rámci celej krajiny.

Systém umožňuje poradenstvo medzi lekárnikom a lekárom

Ako uviedol, systém zachováva históriu užívaných liekov za posledné štyri mesiace, či už sú to lieky na lekársky predpis, alebo voľnopredajné lieky. Po jeho zavedení sa podľa Chavea zlepšila spolupráca medzi farmaceutmi a lekármi.

„Stáva sa oveľa častejšie, že lekárnici kontaktujú lekárov a chcú si overiť predpis a zámery lekára, či sa náhodou nestalo, že nechtiac urobil chybu, alebo či si dostatočne uvedomuje možnú kontraindikáciu medzi predpísanými, alebo predpísanými a už užívanými liekmi,“ povedal Chave.

Podľa Krchňáka však takúto databázu na Slovensku vytvárať nemôžu. Príčinou je legislatíva, ktorá lekárnikom neumožňuje zhromažďovať informácie o pacientoch. „Keby sa slovíčko nie vynechalo, ja v mojom programe vypnem jeden prepínač a hneď sa mi začne história plniť,“ podotkol Krchňák.

Takúto databázu by podľa neho vytvárali všetky lekárne a vzájomne by ju medzi sebou zdieľali, lekárnici by sa tak vedeli pri pacientoch rozhodovať na základe objektívnych informácií.

Podľa Šoltésovej je prioritou ochrana súkromia pacienta

Podotýka, že databáza nie je drahá záležitosť a ani jej vytvorenie nie je časovo náročné, odhaduje to na dva týždne. Zmena legislatívy by podľa neho bola krokom dobrým smerom. Ako tvrdí, bez zmeny zákona nebudú mať prístup k liekovej histórii pacientov ani po zavedení eHealth.

Podotýka, že lekárnik by samotnú diagnózu nevidel, len predpísaný liek. Ohrádza sa tak voči kritikom, ktorí namietajú porušenie súkromia, navyše dodáva, že už v súčasnosti je na receptoch uvádzané ochorenie pacienta a niekedy aj dosť podrobne.

Ja potrebujem vidieť všetky lieky, ktoré pacient užíva, aby som vedel povedať, že tieto a tieto lieky sa môžu užívať, tieto sa môžu užívať za splnenia určitých bezpečnostných kritérií a tieto lieky sa nesmú užívať,“ dodal prezident PGEU.

Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti zmeny neplánuje. Za problematické považuje veľké množstvo lekárnikov, ktorí by mali k dôverným informáciám pacientov prístup.

„Prioritou je ochrana súkromia pacientov,“ uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Ako podotkla, o liečbe, ako aj o predpísaných liekoch a kontraindikáciách musí pacienta informovať predovšetkým lekár, ktorý liečbu stanovuje.

Odporúčané články

Darcovia krvi majú svoj deň, až 42 percent má skupinu A Ženy, ktorým pomáhajú otehotnieť, sú spokojné so službami

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X