Lekárom zostane možnosť predpísať konkrétny liek

Ivan Uhliarik
Ivan Uhliarik Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Lekárom zostane aj naďalej možnosť predpisovať pacientom konkrétny obchodný názov lieku. Súčasne však budú lekári povinní uviesť na recepte aj účinnú látku, ktorou idú liečiť pacienta. Na piatkovom stretnutí s novinármi to uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. „Lekárnik pritom bude mať povinnosť vydať najlacnejší liek,“ povedal minister o aktuálnom znení pripravovaného návrhu novely zákona o liekoch. Podľa Uhliarika ide o prijateľný kompromis do času, kedy sa na Slovensku zrealizuje projekt elektronizácie zdravotníctva.

Takéto riešenie, ktorého cieľom je znížiť cenu liekov, by podľa ministra malo byť akceptovateľné lekármi, lekárnikmi aj politikmi. Ako upozornil, ak by si pacienti v súčasnosti volili v lekárni najlacnejší liek, ušetrili by na doplatkoch 50 mil. eur ročne. Rezort zdravotníctva podľa ministra tiež našiel riešenie problému, ako bude lekár informovaný o tom, ktorý liek jeho pacientovi lekáreň vydala. Lekárom budú informácie o vydaných liekoch na mesačnej báze zasielať zdravotné poisťovne. Práve tie podľa Uhliarika totiž vedia, aký liek lekáreň pacientovi vydala.

Ministerstvo zdravotníctva SR chce zástupcom farmaceutických spoločností zakázať návštevy v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. Tento zákaz je súčasťou návrhu novely zákona o liekoch. Okrem toho návrh novely zákona zakazuje príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od zástupcov farmaceutických spoločností. Absolútne neprípustné podľa ministra je to, aby lekári za predpisovanie konkrétnych liekov dostávali od zástupcov farmaceutických spoločností peniaze alebo iné výhody. „Tlak firiem na predpisovanie konkrétnych liekov je enormný, na čo doplácajú pacienti, lebo platia za lieky viac, ako by mali, pričom tieto finančné prostriedky by mohli byť využité v prospech samotných pacientov v systéme zdravotníctva oveľa účelnejšie, „ zdôraznil minister Ivan Uhliarik.

K pôvodnému návrhu ministerstva zdravotníctva, aby lekári predpisovali pacientom len účinnú látku a nie liek pod jeho obchodným menom, mali výhrady aj niektorí členovia parlamentného zdravotníckeho výboru za vládnu koalíciu. Počas minulotýždňového rokovania výboru o petícii Slovenskej lekárskej komory za zachovanie doterajšieho spôsobu predpisovania liekov poslanec Ivan Chaban (SDKÚ-DS) skonštatoval, že túto petíciu podporuje. „Touto aktivitou by sa narušil terapeutický vzťah lekára a pacienta,“ uviedol k návrhu, aby sa výber konkrétneho lieku preniesol z lekárov na pacientov počas návštevy lekárne. Na stranu poslanca Chabana sa pridal aj poslanec Peter Kalist (SaS). Exminister zdravotníctva, poslanec Richard Raši (Smer-SD) upozornil na to, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pracoval vo farmaceutickom priemysle. Ak je cieľom obmedziť lobing dodávateľov liekov, Raši sa spýtal, ako chce rezort zabrániť tomu, aby sa lobing presunul do lekární. „Možno by sme sa mohli pozrieť aj na to, koľko lekární vlastnia príbuzní predkladateľov alebo zamestnancov ministerstva zdravotníctva,“ upozornil Raši.

Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR koncom marca tohto roku. V rámci pripomienkového konania k nemu prišlo viac ako tisíc pripomienok, z toho vyše 400 zásadných. Ak by nový zákon schválil parlament, mal by byť účinný od 1. novembra tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarikminister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR