Lekárov hnevá zrušenie poplatkov, prídu o tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, úplatok, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie môže pripraviť ambulancie mesačne o takmer pätinu príjmov. Ak napríklad denne lekár špecialista objednal prednostne len šiestich pacientov, príde po novom v priemere o 700 až 2000 eur mesačne, v prepočte na jeden rok je to 10 až 20-tisíc eur.

Konštatoval to prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenska (ASL) Ladislav Pásztor. Zároveň podotkol, že nejde o zisk ale o príjem, z ktorého musia lekári platiť nájomné, prístroje a plat sestry. Upozornil, že toto opatrenie bude mať aj výrazný dopad na štátny rozpočet, keďže lekári odvedú na daniach minimálne o päť miliónov eur ročne menej.

Prezident ASL by chcel zdvihnúť ceny kapitačnej úhrady

Podľa prezidenta ASL však toto opatrenie zoberie nielen príjmy ambulanciám, ale aj službu občanom, ktorú často využívali. Tvrdí, že pacienti nie sú jej zrušením nadšení. Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci schválili minulý týždeň, považuje za zlú a nedomyslenú.

Podotýka, že zrušenie prednostného ošetrenia neprešlo pripomienkovým konaním, nikto neanalyzoval jeho dopad. Do novely sa toto opatrenie dostalo počas rozpravy v parlamente na návrh poslanca Smer-SD Juraja Blanára.

Prezident ASL konštatuje, že sa na nich vo veľkom obracajú najmä lekári, ktorí zakúpili do ambulancie nový prístroj a sú zaviazaní ho splácať s tým, že teraz nevedia, čo majú robiť. „Bez kompenzácie je to vážny zásah do činnosti ambulancie,“ konštatoval Pásztor.

Odmieta, že by si lekári začali kompenzovať výpadok príjmov tým, že zvýšia iné poplatky. Prioritne sa budú snažiť vyrokovať viac peňazí od zdravotných poisťovní. ASL odhaduje, že by bolo potrebné zvýšiť ceny kapitačnej úhrady aj ceny bodu približne o 20 percent.

Na zrušenie poplatkov doplatia i zamestnávatelia, tvrdí Machunka

Podľa Pásztora však poisťovne už avizovali, že peniaze na navýšenie nemajú. Riešenie vidí napríklad v tom, že by lekári vyčlenili v neskorších poobedných hodinách tzv. mimoriadne ordinačné hodiny, kedy by nerobili pre zdravotné poisťovne, otázna však v takom prípade ostáva úhrada liekov.

„Dnes zdravotná poisťovňa uhrádza predpísané lieky v lekárňach len tým lekárom, ktorí sú zmluvní partneri. Ak povieme, že od 16. do 18. hodiny budeme ordinovať mimo zdravotného poistenia, tak občan nám môže zaplatiť, nebudeme to samozrejme účtovať zdravotnej poisťovni, ale vzniká otázka, či zdravotná poisťovňa tieto lieky uhradí,“ konštatuje Pásztor.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka doplnil, že zrušenie prednostného ošetrenia bude mať dopad aj na zamestnávateľov. Vysvetlil, že v súčasnosti mnohí zamestnávatelia cez sociálny fond preplácali zamestnancom tento poplatok, aby sa do pracovného procesu mohli rýchlo vrátiť.

Po novom to nebude možné a budú sedieť hodiny v čakárňach namiesto toho, aby pracovali. „Čo pre nás samozrejme bude znamenať zvýšenie nákladov na nadčasy pre tých, ktorí musia tú prácu spraviť za nich,“ povedal Machunka s tým, že zamestnanec čakajúci v ambulancii príde zároveň o svoj príjem. Pásztor verí, že prezident SR Andrej Kiska legislatívu nepodpíše a vráti ju na opätovné prerokovanie do parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaLadislav PásztorRastislav Machunka