LOZ vyzýva ministerstvo, aby posunulo zavedenie e-Healthu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Thinkstock

AKTUALIZOVANÉ – Ministerstvo zdravotníctva ďalší odklad odmieta, lekárom sľubuje pomoc

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby upozornenia obvodných lekárov o problémoch pri spúšťaní elektronického zdravia bralo vážne a pristupovalo k tomuto problému zodpovedne.

Ako informoval predseda LOZ Peter Visolajský, lekári nemocníc sa pridávajú k upozorneniam ambulantných lekárov, ktorí sa rozhodli na problém eZdravia (e-Health) upozorniť petíciou.

Zavedenie elektronizácie zdravotníctva môže byť podľa odborového združenia úspešné, len ak kompetentní konajú v súhre s lekármi.

„Politici rozumných krajín zavádzali elektronické zdravotníctvo postupne, v dialógu s lekármi a nie slepo direktívne, ako sa to deje na Slovensku. Príklad si môžeme vziať z Rakúska, či v posledných dňoch z Českej republiky, kde politici vzhľadom na požiadavku lekárov odsunuli zavedenie elektronického receptu,“ uviedol Visolajský.

Neberú ohľad na lekárov

Podľa LOZ je absurdné, že firmy a celé tímy úradníkov tvorili e-Health roky, s niekoľkoročným omeškaním a za obrovské štátne peniaze (podľa LOZ doteraz 100 miliónov eur) a obvodní lekári, často vo vysokom dôchodkovom veku, majú povinnosť eZdravie uviesť do praxe zo dňa na deň a na vlastné náklady, hoci majú plné čakárne pacientov.

Odborové združenie navrhuje, aby sa ministerstvo zdravotníctva viac zaoberalo námietkami lekárov, Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva a Slovenskej lekárskej komory v tejto veci a aby sa posunulo zavedenie e-Healthu tak, aby sa dosiahlo jeho úspešné uvedenie do praxe.

LOZ víta a vysoko hodnotí benefity e-Healthu pre zvyšovanie zdravotnej starostlivosti o pacientov.

„Zároveň však nemôže ignorovať hlasy stoviek lekárov, ktorí upozorňujú na nebezpečenstvo hroziaceho chaosu pre ich nedostatočnú pripravenosť, čo sa dotkne priamo pacientov cez rýchlosť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podotýkame, že dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme, pričom pracovať v ňom majú od 1. januára 2018, teda cez sviatky,“ upozornil Visolajský.

Starší lekári sa búria

Povinné zavedenie e-Healthu pre ambulantných lekárov môže podľa LOZ spôsobiť, že svoju činnosť ukončí viacero lekárov, ktorí sú vo vyššom veku. Tí zväčša pôsobia v regiónoch, kde už v súčasnosti je obmedzená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre nedostatok lekárov.

„Zo strany hlavne starších lekárov zaznievajú stále silnejšie obavy z toho, že nie sú na túto zmenu dostatočne pripravení, pričom daný stav plánujú vyriešiť zatvorením svojej ambulancie. Bolo by dobré, aby ministerstvo zdravotníctva disponovalo dopadovou štúdiou, na základe ktorej bude mať vypracovaný plán, ako ďalej postupovať v regiónoch, kde lekári skončia svoju činnosť po zavedení e-Healthu,“ podotkol predseda LOZ.

Odborové združenie zdôraznilo, že víta e-Health a považuje ho za správny systémový krok pri zvyšovaní kvality zdravotnej starostlivosti. Jeho zavedenie však musí byť starostlivo pripravené, aby neutrpela kvalita zdravotnej starostlivosti pri jeho zavedení.

Ministerstvo: Posúvalo sa už dosť

Termín zavedenia systému elektronického zdravotníctva do praxe sa v minulosti už niekoľkokrát posúval, ďalší odklad termínu rezort zdravotníctva nepovažuje za správny. Uviedla to v reakcii hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva spolu s Národným centrom zdravotníckych informácii urobili od svojho nástupu mnoho opatrení smerujúcich k tomu, aby do systému eZdravie od 1. januára 2018 mohli byť poskytovatelia pripojení. Ministerstvo si uvedomuje aj objektívne dôvody, pre ktoré sa nie všetci poskytovatelia dokázali pripojiť včas a na tieto bude prihliadať,“ objasnila.

Rezort zdravotníctva už viackrát verejne deklaroval, že predpokladá postupný nábeh systému eZdravie.

NCZI poskytne lekárom podporu

„Tak ministerstvo zdravotníctva, ako aj NCZI veľmi pozorne počúvajú názory lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Žiadny lekár sa nemusí obávať nijakej neadekvátnej penalizácie za to, že bude na systém elektronického zdravotníctva nabiehať postupne, ak mal na svojej strane relevantné prekážky. Rovnako to bolo aj v iných krajinách, ktoré zavádzali elektronické zdravotníctvo,“ odkázal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Ako dodala Eliášová, NCZI už poskytlo (a plánuje v tom pokračovať) všetkým lekárom adekvátnu podporu či už formou brožúr alebo informačných materiálov.

„NCZI sa aktívne zúčastňuje takmer všetkých odborných konferencií, kongresov a seminárov a prezentuje nábeh na systém eZdravie na Slovensku. Pre zdravotníckych pracovníkov sú pripravené edukačné videá. V prípade otázok môžu zdravotnícki pracovníci navštíviť webovú stránku NCZI alebo kontaktovať call centrum NCZI,“ dodala.

Ministerstvo bude v budúcom roku individuálne posudzovať nepripojenie poskytovateľov a tým, ktorí sa nestihli pripojiť z objektívnych dôvodov, neuloží žiadnu sankciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie