Zamrznutý spor Matoviča s Čaputovou bude pokračovať, premiér jej „zradu“ nezabudne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Stretnutie troch najvyšších činiteľov
Prezidentka Zuzana Čaputová a minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nikdy nezabúda na žiadnu „zradu“ a bude ju spomínať aj ďalej. Pre Webnoviny.sk to povedal politológ Jozef Lenč z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v reakcii na nedávny spor medzi hlavou štátu a premiérom, kedy sa Zuzana Čaputová nepostavila na stranu vlády pred celoplošným testovaním občanov na koronavírus. 

Premiér aj v pondelok 2. novembra dával najavo, ako „,maloverná“ bola prezidentka. Matovič netajil spokojnosť, že sa dalo otestovať 3,6 milióna ľudí. „Myslím si, že pani prezidentka po tomto obrovskom úspechu už tomuto projektu verí,“ vyjadril sa počas večerných správ v TV Markíza.

Pred víkendovým testovaním prezidentka po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom dostala informáciu, že je pripravených zhruba 60 percent odberných tímov. Chýbali hlavne zdravotníci. Čaputová preto konštatovala, že cieľ pretestovať celé Slovensko je nenaplniteľný.

Trošku sme túžili, že pani prezidentka pomôže, aj keď nepomohla, potom sa všetci zomkli,“ odkazoval včera Matovič hlave štátu. Pravdou je, že premiér bol prvý, kto prezidentku vynechal už na samom počiatku, keď ju neinformoval o pláne otestovať celé Slovensko a využiť pritom armádu.

Taktický prešľap prezidentky

Podľa Lenča hlava štátu racionálne vyhodnotila situáciu, keď sa jej generáli posťažovali, ako sú odberné miesta pripravené.  „Ale jej tvrdenie, že sa nedá testovať, lebo sa každý týždeň testuje, bol taktický prešľap. Nebol by problém, keby povedala, že sa pôjde dať otestovať,“ mienil Lenč.

Podľa politológa bude vzájomný spor premiéra a prezidentky pokračovať v zamrznutej podobe aj naďalej. Skôr by ho prekvapilo, ak by sa vzájomné vzťahy zlepšili. Lenč upozornil, že Matovič opakovane pripomína aj svojmu koaličnému partnerovi Richardovi Sulíkovi (SaS) situáciu, keď sa mu snažil vzoprieť v čase prvej vlny pandémie.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Petržalčania čakajúci na testovanie COVID-19 na Základnej škole Holíčska počas operácie Spoločná zodpovednosť. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher,

Aj na základe toho môžeme predpokladať, že Igor Matovič nebude zabúdať na to, kto by chcel z jeho pohľadu potopiť úspešnú akciu. Ak sa zase objaví situácia, kedy sa prezidentka vymedzí voči niečomu, čo bude Matovič považovať za bytostne dôležité, tak ich spor môže gradovať,“ mienil Lenč.

Čaputová je populárnejšia ako Matovič

Politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že napätie medzi premiérom a prezidentkou vzniklo oveľa skôr. Napríklad v súvislosti s otázkami týkajúcimi sa voľby generálneho prokurátora.

Igor Matovič má podľa Marušiaka právo prezidentku kritizovať, že sa nepostavila za vládu. „Nebola to však jej povinnosť, tým skôr s ohľadom na arogantný spôsob, akým s ňou premiér komunikoval. Treba si uvedomiť, že prezidentka má rovnakú legitimitu ako premiér,“  zdôraznil Marušiak.

Vysvetlil, že tak ako parlament, v ktorom sa vláda opiera o väčšinu hlasov, tak aj prezidentka sú priamo volení občanmi. Nemožno teda očakávať, že názory hlavy štátu budú nutne v súlade s pozíciou vládnej väčšiny. „Zvlášť, ak pochádza z iného politického zoskupenia,“ zhodnotil Marušiak.

Tieto skutočnosti sa podľa politológa môžu prejaviť na postoji premiéra a jeho strany v najbližších prezidentských voľbách, pokiaľ prezidentka Čaputová bude chcieť opätovne kandidovať.

Matovič si uvedomuje, že prezidentka je z hľadiska svojej popularity na tom lepšie ako on, takže sa bude vyhýbať ostrému konfliktu. Stratiť však môže aj pani Čaputová, ak nenájde odvahu razantnejšie sa dištancovať od niektorých krokov vlády v snahe udržať zdanie politickej stability v SR,“ usúdil politológ.

Koho pripomína súčasná ústavná dvojica?

Pohľad do ponovembrovej demokratickej histórie Slovenska ukazuje, že aj keď je vzťah Matoviča a Čaputovej odmeraný a vidno ich vzájomné nezhody, ani zďaleka to nie sú tak vážne konflikty, akých bolo kedysi pri iných politických aktéroch neúrekom.

V minulosti sa prezident a premiér spočiatku snažili spolu vychádzať a až neskôr došlo k sporom. Pôvodne aj premiér Robert Fico (Smer-SD) sedel na spoločných obedoch s prezidentom Andrejom Kiskom a preberali dianie v štáte. Až v roku 2016 sa objavili sporné situácie, keď napríklad Fico kritizoval Kisku za prijatie dalajlámu.

Prirovnal by som to ku vzťahu prezidenta Rudolfa Schustera a premiéra Mikuláša Dzurindu. Rozdiel je len v tom, že teraz nie je prezidentka tou, čo podkuruje, ale predseda vlády,“  odpovedal Lenč na otázku, či mu Čaputová s Matovičom pripomínajú inú dvojicu z minulosti.

Politológ Marušiak povedal, že vzťah súčasnej prezidentky a premiéra nie je možné prirovnať k tak vyhrotenej konfrontácii, spojenej až so zbieraním kompromitujúcich materiálov a spochybňovaním legitimity hlavy štátu, ako to bolo v prípade konfliktu medzi Michalom Kováčom a Vladimírom Mečiarom či Kiskom a Ficom.

Rovnako ho nemožno prirovnať ani k relatívnej harmónii, ako to bolo medzi Ivanom Gašparovičom a Ficom. „S istou dávkou nadsádzky to môžeme prirovnať ku vzťahu Schuster – Dzurinda alebo Gašparovič – Iveta Radičová,“  uzavrel Marušiak.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJozef LenčJuraj MarušiakZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽANOOzbrojené sily SRSMER-SD