Leonardo DiCaprio zrejme stvárni perzského básnika Rúmího

Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Americký herec Leonardo DiCaprio pravdepodobne stvárni perzského básnika Džalála ad-Dín Rúmího vo filme Rumi.

Scenár biografickej snímky o autorovi z 13. storočia napísal Američan David Franzoni, podľa ktorého by bol DiCaprio pre pripravovaný film najvhodnejším hercom. V snímke by sa mal predstaviť aj Robert Downey Jr. v úlohe islamského mystika Šamsa z Tabrizu. „O takomto hereckom obsadení rozmýšľame,“ potvrdil jeho slová pre britský denník The Guardian producent filmu Stephen Joel Brown.

Podľa Franzoniho sa chcú pokúsiť filmom odstrániť stereotypné predstavy o kultúre Blízkeho východu. „Rumi je ako Shakespeare. Je to postava s obrovským talentom a hodnotou pre spoločnosť. Rezonuje doteraz a je hodný preskúmania,“ vysvetlil scenárista. „Je to veľmi vzrušujúci a náročný projekt. Je množstvo dôvodov, prečo sme sa rozhodli nakrúcať ho práve teraz,“ dodal.

Plánované obsadenie Downeyho Jr. a DiCapria však vyvolalo aj kontroverzné reakcie. „Bieli ľudia zničili Ramadán 2016 oznámením filmu Rumi. #RumiNebolBiely,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter austrálsky komik bangladéšskeho pôvodu Aamer Rahman.

Leonardo Wilhelm DiCaprio

si vyslúžil chvály kritiky už na začiatku hereckej kariéry za výkony v snímkach Zo života chlapca (1993), Čo žerie Gilberta Grapea (1993), Basketbalistov denník (1995), Rómeo a Júlia (1996) či Marvinova izba (1996).

Celosvetovo sa však preslávil zásluhou blockbusteru Titanic (1997), v ktorom si zahral po boku Kate Winslet. S ňou sa po jedenástich rokoch ukázal aj v romantickej dráme Núdzový východ (2008). DiCaprio má na konte šesť nominácií na Oscara, pričom tú zatiaľ poslednú za výkon vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie (2015) premenil na víťazstvo. Za túto snímku, rovnako ako za filmy Letec (2004) a Vlk z Wall Street (2013), získal aj Zlaté glóbusy.

Zahral si tiež vo filmoch Pláž (2000), Gangy New Yorku (2002), Chyť ma, ak to dokážeš (2002), Na druhej strane (2006), Krvavý diamant (2006), Pavučina lží (2008), Počiatok (2010), Prekliaty ostrov (2010), J. Edgar (2011), Divoký Django (2012) alebo Veľký Gatsby (2013).

Informácie pochádzajú z webstránok www.digitalspy.com, www.theguardian.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kate WinsletLeonardo DiCaprioRobert Downey Jr.