Les zázrakov v Bejrúte prinesie zeleň k oblakom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.studioinvisible.com

Hlavné mesto Libanonu sa už niekoľko rokov topí v smogu, ktorý pochádza z ciest preplnených starými modelmi áut. Aj napriek tomu, že Bejrút nemá takmer žiadne továrne, zvýšená hodnota emisií z výfukov znečisťuje vzduch v meste rovnako, ako keby malo stovky priemyselných komínov. Keďže mesto má žalostne málo parkov a takmer žiaden priestor na vytvorenie nových, architekti zo štúdia Studio Invisible vytvorili jednoduchý projekt, ktorý môže do Bejrútu vdýchnuť čerstvý vzduch.

Bez názvu
Foto: www.studioinvisible.com

Projekt, ktorý bol inšpirovaný Semiramidinými visutými záhradami v Babylone, dostal názov Beirut Wonder Forest (Bejrútsky les zázrakov) a chce priniesť zeleň do výšok – konkrétne na strechy budov. Hoci tento nápad nie je revolučnou novinkou, ešte nikde nebol zrealizovaný v takom rozsahu, ako to plánuje Studio Invisible. „Väčšina tradičných strešných záhrad je veľmi komplexná. Potrebujú špeciálny izolačný materiál a odvodňovací systém a pri každej streche treba osobitne zistiť, akú záťaž dokáže uniesť. Keďže takmer všetky bejrútske budovy majú aspoň 50 rokov a viac, stromy by mali byť zasadené v špeciálne navrhnutých nadrozmerných kvetináčoch,“ uviedol architekt Wassim Melki.

Bez názvu
Foto: www.studioinvisible.com

Štúdio chce do projektu zapojiť všetkých 18 500 budov v meste, ktorých strechy vyhovujú potrebám zelene. „Ak by sme na každej z týchto striech zasadili čo i len jeden strom, bolo by v Bejrúte o 18 500 stromov viac – presne toľko, koľko má aj známy Central Park v New Yorku,“ upresnil Melki. Okrem kyslíka by sa tak do horúceho veľkomesta dostalo aj viac chládku a zelených oáz, ktoré by sa mohli premeniť na nové centrá oddychu. Ušetrila by sa tak aj energia spotrebovaná na klimatizáciu a ventilačný systém a popri okrasných stromoch a popínavých rastlinách by si domáci mohli na strechách dopestovať aj vlastnú zeleninu, ovocie či bylinky.

V prvých dňoch roka 2012 sa štúdiu podarilo získať podporu spoločnosti Albizia, ktorá sa zaoberá záhradnými úpravami a projektu darovala stromy, kríky a rastliny na realizáciu vzorového modelu. V nasledujúcich januárových dňoch sa Studio Invisible chystá prototyp „zázračného lesa“ predstaviť mestskej rade a Ministerstvu životného prostredia v Libanone. Medzitým sa architekti snažia získať podporu domácich aj cez sociálne siete. Ak mesto projekt schváli, do realizácie „nebeského lesa“ sa budú musieť zapojiť aj obyvatelia Bejrútu.

www.inhabitat.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať