Lesné požiare stále sužujú Austráliu, z východu ušli tisíce turistov a armáda evakuuje juh

Pobrežia Austrálie sužované lesnými požiarmi
Austrália nasadila vojenské lode a lietadlá, aby pomohla v oblastiach spustošených apokalyptickými požiarmi, ktoré zničili domy a vyhnali tisíce obyvateľov a turistov. Foto: Australian Broadcasting Corporation via AP

Tisíce turistov ušli vo štvrtok z východného pobrežia Austrálie sužovaného lesnými požiarmi a armáda začala evakuovať ľudí, ktorí uviazli viacej na juhu. Chladnejšie počasie od utorka pomohlo hasičom a umožnilo ľuďom, aby si podopĺňali zásoby.

Dlhé rady áut a zápchy sa formovali pred benzínovými pumpami, supermarketmi a na opätovne otvorených diaľniciach. V sobotu sa však majú podmienky podporujúce požiare opäť zhoršiť, keďže sa očakáva návrat horúčav a silného vetra.

Na južnom pobreží Nového Južného Walesu zhorelo tento týždeň 381 domov, v susednej Viktórii zomrelo najmenej osem ľudí a zhorelo 68 domov. V oboch najľudnatejších štátoch Austrálie horí momentálne viac než 200 požiarov.

Úrady v Novom Južnom Walese ráno nariadili turistom opustiť 250-kilometrovú zónu pozdĺž malebného južného pobrežia. Štátny minister dopravy Andrew Constance uviedol, že je to dosiaľ „vôbec najväčšia masová relokácia ľudí z tohto regiónu”.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrew Constance