Video: Tisíce hasičov stále bojujú s požiarmi v Kalifornii, sú najväčšie v histórii štátu

Kalifornia, požiar
Americký štát Kalifornia sužuje niekoľko požiarov. Foto: SITA/AP

LAKEPORT 7. augusta (WebNoviny.sk) – Lesné požiare, ktoré vyčíňajú v severnej Kalifornii, sa v pondelok v dôsledku suchej vegetácie a teplého veterného počasia opäť zväčšili a stali sa najväčšími v histórii štátu.

Dva požiare, ktoré horia blízko seba severne od San Francisca, sú známe ako Mendocino Complex a zničili už 1 148 štvorcových kilometrov pôdy, čo je takmer veľkosť mesta Los Angeles.

Oheň zničil už 75 domov a je len z 30 percent pod kontrolou. K požiarom Mendocino Complex hasiči pristupujú ako k jednému incidentu.

Horí prevažne v odľahlých oblastiach

Doteraz bol najväčším požiarom v histórii Kalifornie požiar Thomas, ktorý vlani v decembri a začiatkom januára tohto roku spálil 1 140 štvorcových kilometrov územia, zničil vyše tisíc budov a zabil dvoch ľudí.

Mendocino Complex je zatiaľ menej ničivý vzhľadom na nehnuteľnosti, pretože horí prevažne v odľahlých oblastiach. Podľa úradov však predstavuje hrozbu pre 11 300 budov a pre jeho šírenie počas víkendu nariadili ďalšie evakuácie.

S vyše tuctom veľkých požiarov v Kalifornii bojuje viac ako 14-tisíc hasičov, uviedol hovorca štátneho úradu lesníctva a požiarnej ochrany (Cal Fire) Scott McLean s tým, že doteraz nezažil tak veľa nasadených požiarnikov.

Nový požiar v Orange County

Vyššie na severe sa hasičom podarilo pokročiť v hasení požiaru, ktorý v okolí Reddingu zničil viac ako tisíc domov. Podľa Cal Fire je požiar, ktorý horí viac ako dva týždne a vyžiadal si šesť mŕtvych, už takmer spolovice pod kontrolou.

V pondelok vypukol nový požiar v Orange County na juhu Kalifornie a rýchlo sa rozšíril v Clevelandovom národnom lese. V súvislosti s jeho šírením nariadili evakuáciu táborísk a domov v Holy Jim Canyone.

Požiare v severnej Kalifornii vytvorili toľko dymu v oblasti Centrálneho údolia, že úrady v okrese Sacramento varovali tamojších obyvateľov, aby sa počas celého týždňa vyhýbali vonkajším aktivitám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom