Lesný požiar v Kalifornii dostal svoje meno, tisíckam hasičov pomáha aj Národná garda USA

Kalifornia, lesný požiar
Lesný požiar v Kalifornii. Foto: SITA/AP

CARPINTERIA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Lesné požiare vyčíňajúce v južnej Kalifornii si vyžiadali evakuáciu už najmenej 190-tisíc ľudí. Oheň sa pokúša uhasiť 5 700 požiarnikov, ktorým pomáha aj tamojší letecký oddiel Národnej gardy USA.

Vo štvrtok na juhu štátu vypukli ďalšie dva veľké požiare, ktoré podľa zástupcov kalifornských hasičov spolu s ďalšími štyrmi už spálili vyše 57-tisíc hektárov územia.

Dvaja zranení utrpeli popáleniny

Novší požiar, ktorý vypukol zhruba 72 kilometrov severne od mesta San Diego, si už vyžiadal aj dvoch zranených. Obaja utrpeli popáleniny, bližšie informácie o ich stave však nie sú známe.

Oheň v oblasti zničil 20 stavieb, pričom zasiahol komunitu mobilných domov či stajne s jazdeckými koňmi, z ktorých niektoré neprežili. Požiar sa podľa zástupcov hasičov „šíri veľmi rýchlo“ a smeruje k mestám Vista a Oceanside.

Jeden z najničivejších požiarov

Najväčší a najdeštruktívnejší z požiarov už štyri dni trápi okres Ventura. Požiar, ktorý prezývajú Thomas, už zničil 439 budov a poškodil ďalších 85 stavieb. Zo všetkých nasadených požiarnikov pri ňom zasahuje takmer polovica. V dôsledku ohňa v oblasti zavreli stovky škôl.

Ako informuje spravodajský portál CNN, Thomas je najničivejším požiarom, ktorý kedy v decembri v Kalifornii vypukol, a môže sa stať jedným z najničivejších vôbec.

Situáciu s ohňom zhoršujú silný vietor a suché počasie. Vietor by podľa predpovedí mohol v hornatých oblastiach dosiahnuť v nárazoch silu hurikánu prvej kategórie, píše CNN. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky edition.cnn.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom