Aktualizované: Lesný požiar v Portugalsku si vyžiadal už 61 obetí, mnoho z nich uhorelo v aute

Lesný požiar v Portugalsku
Portugalskí hasiči sa snažia zastaviť požiar, aby nedosiahol obec Avelar. Foto: AP Photo/Armando Franca
  • aktualizované 18. júna, 19:48

LISABON 18. júna (WebNoviny.sk) – Lesný požiar v oblasti Pedrógao Grande v centrálnom Portugalsku si vyžiadal najmenej 61 obetí, vrátane štyroch detí, tvrdia miestne úrady. V dôsledku prírodného nešťastia utrpelo zranenia ďalších 54 ľudí.

Podľa premiéra Antónia Costu môže počet obetí ešte stúpnuť. Vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok, ktorý vošiel do platnosti v nedeľu poobede. Ako informuje BBC, mnoho z obetí prišlo o život v autách, keď sa snažili ujsť pred ohňom.

Medzi zranenými ľuďmi sú aj šiesti hasiči, ktorí sú udajne v kritickom stave, či osemročné dievča. Podľa informácií verejnoprávnej televízie a rozhlasu RTP sú dvaja požiarnici nezvestní. Štátny tajomník z ministerstva vnútra Jorge Gomes informoval, že v automobiloch zomreli 30 ľudia a ďalších 17 tiel našli pri ich vozidlách na ceste smerujúcej na diaľnicu IC8. Jedenásť ľudí prišlo o život v obci pri spomínanej diaľnici.

V oblasti, ktorá je vzdialená asi 150 kilometrov od portugalského hlavného mesta Lisabon od soboty zasahuje niekoľko stoviek hasičov a 300 hasičských áut. Podľa miestnych médií sa im však oheň nedarí uhasiť. Podľa premiéra Antónia Costu mali požiarnici pre intenzitu ohňa problémy s priblížením sa k postihnutej oblasti.

Miestnym záchranárom pomáhajú aj ich španielski kolegovia, ktorí poslali dve hasičské lietadlá. Portugalsku okrem toho pomáha aj Európska únia, ktorá koordinuje medzinárodný hasičský a podporný program.

Portugalské orgány už pracujú na identifikácii obetí a vznik požiaru vyšetrujú. Podľa predpokladov sa pod oheň podpísali vysoké teploty, ktoré Portugalsko sužovali v posledných dňoch. „Je to najväčšia tragédia, ktorú sme v posledných rokoch zažili,“ povedal na margo požiaru Costa.

Počas noci vypuklo v Portugalsku približne 60 požiarov, pri ktorých zasahuje takmer 1 700 hasičov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom