Leteckí záchranári ratovali horolezcov, ktorí uviazli v stene Veľkej Vidlovej veže

Vrtuľník, Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, SITA/ATE.

POPRAD 10. septembra (WebNoviny.sk) – Záchranársky vrtuľník privolali v pondelok v skorých ranných hodinách do Vysokých Tatier. Pomoc potrebovali dvaja poľskí horolezci, ktorí v nedeľu uviazli v severnej stene Veľkej Vidlovej veže, zostúpiť už neboli schopní a noc museli prečkať v horách.

Ako informovala Horská záchranná služba, 52-ročný a 32-ročný poľskí horolezci sa obrátili na záchranárov s prosbou o pomoc v nedeľu večer prostredníctvom poľských kolegov.

Horolezci uviazli počas zostupu v neznámom teréne Veľkej Vidlovej veže. Záchranári z oblastného strediska Vysoké Tatry sa ich pokúsili navigovať telefonicky, no nepomohlo to. Navyše obaja boli vyčerpaní a preto prečkali noc v stene.

Ráno sa k záchranárom pridala aj posádka leteckých záchranárov. V stene uviaznutým horolezcom sa dostali pomocou palubného navijaka. Po noci strávenej v horách boli premrznutí a podchladení, ale bez zranení. Z miesta ich postupne evakuovali a letecky previezli do Starého Smokovca. Lekár im doplnil tekutiny, zateplil ich a keďže ich zdravotný stav si nevyžiadal ďalší transport do zdravotníckeho zariadenia, ďalej pokračovali samostatne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AIR Transport Europe