Leteckú dopravu vo Francúzsku tretí deň narúša štrajk

Letisko
Letisko v Nice počas štrajku francúzskych leteckých spoločností, 7. február 2012. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 8. februára (WEBNOVINY) – Štrajk palubného a pozemného personálu francúzskych leteckých spoločností v stredu pokračuje tretím dňom a očakáva sa, že opäť výrazne naruší premávku na medzinárodných i vnútroštátnych linkách.

Vlajkový letecký dopravca Air France, ktorého protestná akcia postihla v najväčšej miere, predpokladá, že počas dňa bude musieť zrušiť okolo 40 percent diaľkových a 30 percent kratších letov.

Svojich zákazníkov pritom opäť žiada, aby radšej necestovali, a rozosiela tiež tisíce elektronických správ upozorňujúcich na zrušené alebo meškajúce lety. Problémy hlási parížske medzinárodné letisko Charla de Gaula ako aj viaceré letiská v iných častiach Francúzska.

Celoštátny štrajk pracovníkov francúzskej leteckej dopravy sa začal pondelok a mal by trvať až do štvrtka. Palubný a pozemný personál protestuje proti návrhu zákona, na základe ktorého by museli štrajky ohlasovať najmenej 48 hodín dopredu, čo považujú za neprimeraný zásah do svojich práv.

Spornú úpravu v januári schválili poslanci francúzskeho parlamentu a v najbližších dňoch by sa ňou mal zaoberať aj senát. Minister dopravy Thierry Mariani v pondelok vyhlásil, že cieľom návrhu je chrániť práva cestujúcich a vláda ho neplánuje stiahnuť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Air France