Aktualizované: Letisko na Bali otvorili, úrady zvýšili stupeň nebezpečenstva na maximum

Bali, letisko, Agung
Všetky lety z letiska na Bali sú zrušené z dôvodu činnosti sopky Agung. 29. novembra 2017 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 29. novembra, 9:37

KARANGASEM 29. novembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodné letisko na indonézskom ostrove Bali znovu otvorili aj napriek tomu, že je sopka Agung na ostrove naďalej činná, píše agentúra AP.

Ako informoval jeho hovorca Ari Ahsanurrohim, sopečný popol zavialo na juh a juhovýchod, vďaka čomu je vzdušný priestor nad letiskom čistý a vhodný na vzlet a pristávanie lietadiel. Úrady pôvode informovali, že letisko bude zavreté do štvrtka rána.

Popol sa dostal do vzdušného priestoru

Úrady sa rozhodli pozastaviť prevádzku letiska po tom, ako sa popol zo sopky dostal do vzdušného priestoru nad ním. Ahsanurrohim uviedol, že v utorok zrušili 440 letov, čo ovplyvnilo takmer 60-tisíc cestujúcich, a podobná situácia bola aj v pondelok.

Cestujúci majú k dispozícii autobusy, ktoré ich odvezú k pobrežiu, kde sa prostredníctvom trajektov majú možnosť dostať na ostrov Jáva, odkiaľ môžu odletieť.

Prezident vyzýva obyvateľov na odchod

Agung chrlí popol do výšky 7,6 kilometra. Úrady v pondelok zvýšili stupeň nebezpečenstva na maximum a viac ako 100-tisíc ľuďom z okruhu desiatich kilometrov od sopky prikázali opustiť domovy. Desaťtisíce z nich však nechcú odísť.

Prezident Joko Widodo nariadil všetkým zainteresovaným ministerstvám, agentúram, armáde a polícii, aby vláde pomohli pri riešení situácie. Vyzval tiež všetkých obyvateľov žijúcich v ohrozenej zóne, aby ju „pre svoju bezpečnosť opustili“.

Odborníci od Agung očakávajú veľkú erupciu, no môže tiež podľa nich aj niekoľko týždňov zostať rovnako činná ako v ostatných dňoch.

Sopka Agung naposledy vybuchla v roku 1963, katastrofa si vtedy vyžiadala 1 100 obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom