Golfista Rory Sabbatini na letnej olympiáde v Tokiu prekvapujúco získal pre Slovensko striebornú medailu (foto)

Tokyo Olympics Golf
Slovenský golfista Rory Sabbatini sleduje loptičku po odpale na 18. jamke počas finálového dňa mužov na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 1. august 2021. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 1. augusta, 11:46

Slovenský reprezentant v golfe Rory Sabbatini pomerne prekvapujúco získal striebornú medailu na olympijských hrách v Tokiu. Štyridsaťpäťročnému juhoafrickému rodákovi so slovenským pasom vyšlo nedeľňajšie 4. kolo najlepšie zo všetkých účastníkov turnaja, keď zahral iba 61 úderov, čo je desať rán pod par ihriska a svoju konečnú bilanciu vylepšil na -17 rán pod par ihriska (267).

V celkovom účtovaní v Kasumigaseki Country Clube bol lepší iba Američan Xander Schauffele, ktorý dosiahol o jeden úder menej ako Sabbatini. Spolu sedem golfistov malo po 4. kole bilanciu -15 a museli absolvovať rozstrel o bronz, v ktorom napokon uspel Pchan Čcheng-cung z Taiwanu.

Rory Sabbatini získal vôbec prvú olympijskú medailu pre Slovensko v golfe. Toto športové odvetvie je súčasťou programu pod piatimi kruhmi len štvrtýkrát, v minulosti to bolo v Paríži 1900 a St. Louis 1904. Prišla však dlhá pauza a golf sa na OH vrátil až v Riu de Janeiro 2016. Zaujímavosťou je, že po nedeli sa Slovensko dostalo k Švédsku a Novému Zélandu na piatu priečku medailovej bilancie krajín v golfe na OH.

Medaila bol tajný sen

„Verím v úspech a chcem zahrať čo najlepšie. Chcem získať medailu, ideálne zlatú. Bude to úplne iný turnaj, než na aké sme zvyknutí z PGA Tour. Pre úspech bude potrebná aj dávka šťastia,“ hovoril Rory Sabbatini ešte pred odletom do Tokia podľa RTVS. A odvážny cieľ sa mu podarilo naplniť.

„Stále tomu nemôžem uveriť, je to úžasné. Bolo ťažké sa dnes vrátiť, najmä po tom, ako som hral včera. Byť na tejto pozícii je vskutku fantastické a aj trochu prekvapujúce. Som veľmi vďačný, že tu môžem byť. Pred olympiádou som si želal medailu, ale chcenie je iná vec ako dosiahnutie cieľa. Byť strieborný je absolútne neuveriteľné,“ povedal po zisku striebra pre RTVS.

Po sobote bol Sabbatini na 17. priečke s bilanciou 7 úderov pod par, ale v nedeľu bol na nezastavenie. Začal s birdie na prvej, druhej a piatej jamke, na šiestej dokonca pridal eagle a na ôsmej opäť potreboval o jednu rana menej ako par. Prvú polovicu nedeľňajšieho kola síce ukončil bogey na 9. jamke, ale tým sa jeho spanilá jazda neskončila.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Na nasledujúcich piatich jamkách zaznamenal birdie až štyrikrát, potom na šestnástej potreboval o jeden úder viac ako par, no na sedemnástej a osemnástej jamku opäť skóroval. S olympijským turnajom sa rozlúčil takmer štvormetrovým puttom na osemnástke.

Najlepšie denné skóre

Reprezentant SR v nedeľu dosiahol vôbec najlepšie denné skóre mužského turnaja so 61 údermi. Pred nedeľou patrila prvá priečka Schauffelemu so 63 ranami, v nedeľu ho vyrovnali krajan Collin Morikawa a Pchan Čcheng-cung z Taiwanu.

„Od začiatku kola bolo ťažké zabudnúť na včerajšok, navyše som mal ráno najhoršiu možnú rozcvičku. Potom, čo som predviedol na ihrisku, ma to všetko potešilo aj prekvapilo. Som vďačný za to, ako som hral. Včera som hral katastrofálne a prepadol som sa v poradí, preto som nečakal, že sa dostanem až na takúto vysokú pozíciu. Dnes som si to užil a prekvapil som aj sám seba. Bol som uvoľnený a mal som radosť z hry,“ zhodnotil Sabbatini nedeľu vo svojom podaní.

Vzápätí ešte doplnil: „Verím, že na Slovensku to inšpiruje ľudí, aby začali hrať golf. Možno až tak, aby na Slovensku boli aj golfisti na európskej či svetovej úrovni.“

Na výsledok si musel počkať

„Ráno sme išli na raňajky, bez stresu a bez tlaku. Vraveli sme Rorymu ‚choď sa zabaviť. Keď zahráš mínus desať, je šanca na medailu. Skôr sme však mysleli na najlepšiu desiatku. A stalo sa. Je to super, ale takýto úžasný výsledok sme si nepredstavovali ani v najdivokejších snoch. Je to obrovský úspech. Všetci sme pred olympiádou hovorili, že nejdeme do Tokia na výlet, ale zabojovať medailu pre Slovensko. Teraz je to reálne,“ uviedol prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala pre RTVS.

Keď Sabbatini skončil, ďalší golfisti z popredia ešte mali pred sebou niekoľko jamiek, musel teda čakať. Po svojom famóznom výkone sa zaradil na druhú priečku, no vedúci Schauffele na štrnástej jamke zaznamenal bogey a bol na tom rovnako ako slovenský reprezentant.

Američan vedel, že na posledných štyroch jamkách musí uhrať minimálne par, aby si zachoval šancu na zlato. To sa mu napokon aj podarilo, pričom na sedemnástke po náročnom putte zaznamenal birdie a osamostatnil sa na čele. V závere zahral par a po ňom sa radoval zo zlata.

Morikawovi uviazla loptička v piesku

Súčasťou mužského golfového turnaja na OH v Tokiu bolo 60 golfistov z 35 krajín, pričom Sabbatini bol pod piatimi kruhmi 39. v redukovanom rebríčku spomedzi účastníkov olympijského turnaja.

Na slovenského golfistu sa v ďalšom priebehu už nedotiahol ďalší zo súperov, no viacerí skončili dva údery za Sabbatinim a museli absolvovať rozstrel, ktorý sa konal na 10., 11. a 18. jamke. Z osemnástky postúpili ďalej piati hráči s parom, vypadli domáci favorit Hideki Macujama a Brit Paul Casey.

Po desiatke pokračovala ďalej kompletná pätica účastníkov, na jedenástke s birdie postúpili len dvaja a vrátili sa na jamku č. 18. Američan Collin Morikawa sa tam dostal do veľkých problémov s loptičkou v piesku a a Pchan Čcheng-cung bol síce tiež v ťažkej situácii, ale premenil ťažký putt na par a vybojoval si bronz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav AntalaRory Sabbatini
Firmy a inštitúcie Slovenská golfová asociácia