Letná olympiáda v Tokiu (vodný slalom): Eliška Mintálová bojovala o medailu, ale vo finále „chytila“ päťdesiatku

Eliška Mintálová, Letná olympiáda v Tokiu
Slovenská reprezentantka Eliška Mintálová. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 27. júla 10:24

Slovensko sa nedočkalo medaily ani v druhej disciplíne vodného slalomu na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu. Po šiestom mieste Mateja Beňuša v C1 skončila kajakárka Eliška Mintálová na deviatom mieste.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Vo finále ženskej kategórie K1 predviedla rýchlu dynamickú jazdu, ale v závere sa nevyhla chybám. Jednu z nich rozhodcovia potrestali 50 trestnými sekundami, čo znamenalo zosun z priebežne štvrtého na konečné deviate miesto. Olympijskou víťazkou sa stala Nemka Ricarda Funková.

Online prenos (minúta po minúte)

Striebro si vybojovala španielska obhajkyňa titulu Maialen Chourrautová a bronz patrí Austrálčanke Jessice Foxovej. Najväčšia favoritka sa nevyhla štyrom trestným sekundám, ktoré ju pripravili o zlato.

Letná olympiáda v Tokiu (vodný slalom K1 – semifinále/finále)

• semifinále sa išlo od 7.00 SELČ / finále bolo na programe od 9.15 SELČ

Semifinále

• do finále postúpilo 10 najlepších

1. Jessica Foxová (Aus.) 105,85, 2. ELIŠKA MINTÁLOVÁ (SR) +1,33, 3. Ricarda Funková (Nem.) +2,11, 4. Stefanie Hornová (Tal.) +2,67, 5. Luuka Jonesová (N. Zél.) +3,12, 6. Kimberley Woodsová (V. Brit.) +3,15, 7. Maialen Chourratová (Špan.) +4,07, 8. Martina Wegmanová (Hol.) +4,89, 9. Viktorija Usová (Ukr.) +5,68, 10. Klaudia Zwolinská (Poľ.) +5,91

… 11. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) +6,26, 12. Evy Leibfarthová (USA) +6,88, 13. Ana Satilová (Bra.) +8,77, 14. Marie-Zelia Lafontová (Fra.) +9,96, 15. Kateřina Minaříková Kudejová (ČR) +10,30, 16. Monica Doriová Vilarrublaová (And.) +12,30, 17. Alsu Minazovová (ROV) +14,81, 18. Naemi Braendleová (Švaj.) +16,06, 19. Aki Jazawová (Jap.) +18,88, 20. Li Tongová (Čína) +25,01, 21. Sofia Reinosová (Mex.) +30,49, 22. Jane Nicholasová (Cook. ostrovy) +38,99, 23. Florence Maheuová (Kan.) +46,52, 24. Eva Terceljová (Slo.) +56,63

Finále

1. Ricarda Funková 105,50, 2. Maialen Chourratová (Špan.) +1,13, 3. Jessica Foxová (Aus.) +1,23, 4. Stefanie Hornová (Tal.) +1,43, 5. Klaudia Zwolinská (Poľ.) +3,48, 6. Luuka Jonesová (N. Zél.) +5,17, 7. Martina Wegmanová (Hol.) +5,83, 8. Viktorija Usová (Ukr.) +6,35, 9. ELIŠKA MINTÁLOVÁ (SR) +52,86, 10. Kimberley Woodsová (V. Brit.) +71,59

Vydarený olympijský debut

Pod piatimi kruhmi v kategórii K1 vo vodnom slalome zostáva historicky medailová spomedzi Sloveniek stále iba Elena Kaliská. V Aténach 2004 aj Pekingu 2008 sa stala olympijskou šampiónkou. Jana Dukátová bola pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro štvrtá.

Napriek „až“ 9. miestu 22-ročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica aj KTK Liptovský Mikuláš Mintálová má za sebou mimoriadne vydarený olympijský debut.

Na tohtoročných majstrovstvách Európy v talianskej Ivrei skončila tesne pred bránami finále na 11. priečke, ale vybojovala si ako najlepšia Slovenka olympijskú účasť. V tokijskej dvojkolovej kvalifikácii skončila ôsma, ale najmä v prvej jazde, kde bola tretia, naznačila vyššie ambície.

Trojitá zlomenina plus vykĺbenie

Neskôr v semifinále skončila druhá a svoj výkon v Kasai Canoe Slalom Centre chcela vystupňovať vo finálovej jazde, lenže zastavila ju „päťdesiatka“ za nesprávny prejazd bránkou číslo 18.

Mladá Slovenka absolvovala trať s 25 bránkami vo finále miestami až na hranici rizika. Po desiatej bránke zaostávala sa líderkou Ricardou Funkovou o 73 stotín sekundy a neskôr na druhom medzičase dokonca o 85 stotín viedla. V závere jej však nevyšlo niekoľko nájazdov do bránok a dodatočne ju ešte potrestali už spomenutou „päťdesiatkou“.

„Vo finále sa mi išlo o niečo horšie ako predtým v semifinále. Aj tak som si to veľmi užila. Už to, že som sa dostala do finále, je super. Som veľmi spokojná. Dostala som päťdesiatku, vôbec som o nej netušila, ale taký je šport. Je to veľká škola do budúcnosti, musím sa z toho poučiť,“ uviedla Mintálová v prvej reakcii pre RTVS.

Rodená Žilinčanka bola vo všetkých svojich jazdách limitovaná zlomeným palcom na ľavej nohe. Trojitú zlomeninu plus vykĺbenie si privodila už v druhý deň jej tokijského pobytu počas tréningu a preteky mohla absolvovať iba vďaka špeciálne upravenej dlahe na palci ľavej nohy.

„Bolo to zlé ako prvé dni, bola som nervózna, myslela som si, že ani nebudem štartovať. Nemohla som sa ani poriadne oprieť v lodi, nebolo to ono, ale som šťastná, ako som to zvládla. Cez Japoncov sme objednali tvarovateľnú dlahu a s tým som trénovala aj súťažila. Teraz pôjdem na röntgen a uvidí sa, či bude potrebná operácia,“ dodala Mintálová.