Letné kino Film Europe v Berlinke SNG program 2019

3 7_28 8_letne kino v berlinke_foto sng 1 jpg.jpg
Foto: SNG

Slovenská národná galéria a Film Europe Media Company prinášajú do Berlinky SNG žánrovo rôznorodé filmy od špičkových európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z prestížnych filmových festivalov.

Projekcie sa uskutočnia každú stredu od 3. júla do 28. augusta 2019 vždy o 20.30. Filmy odporúčame divákom od 15 rokov, ak nie je uvedené inak.

Viac informácií: www.sng.sk, www.filmeurope.sk
Rezervácia vstupeniek: www.kino.filmeurope.sk
(nezahŕňa rezerváciu miesta na sedenie)

SNG – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Jednotné vstupné: 3 €

Streda 3. 7. | 20.30
Zlodeji | Manbiki kazoku

Réžia: Hirokazu Koreeda /dráma / JAP / 2018 / 121‘

Hrajú: Lily Franky, Kirin Kiki, Sakura Andó, Sósuke Ikemacu, Moemi Katajama, Maju Macuoka, Kengo Kóra, Akira Emoto, Čizuru Ikewaki, Jóko Moriguči, Naoto Ogata, Júki Jamada

Ocenenia & nominácie: Zlatá palma Cannes 2018, nominácia na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film, Cézar 2019 v kategórii najlepší cudzojazyčný film

Osamu je gastarbeiter, ktorý si privyrába kradnutím v obchodoch. Do remesla zasväcuje aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom dome na periférii a s ďalšími členmi domácnosti tvoria rodinu, na ktorej je toho zvláštneho oveľa viac než len spôsob obživy. Do rutiny krádeží zasiahne dievčatko, ktoré sa osamelo hrá v mraze na balkóne. Osamu sa rozhodne, že vziať si dieťa, ktoré rodičia zanedbávajú, nie je zločin. Jeho čin vedie k odhaleniu tajomstva vnútri rodiny zlodejov a k spochybneniu toho, čo rozumieme pod pojmom rodina. Koreedov film je citlivou, vrstevnatou a rafinovanou drámou o bezpodmienečnej láske a dôstojnosti chudobných.

3 7_zlodeji.jpg
Foto: SNG

Streda 10. 7. | 20.30
Trafikant | Der Trafikant

Réžia: Nikolaus Leytner / dráma / AUT, GER / 2018 / 117‘

Hrajú: Simon Morzé, Bruno Ganz, Emma Drogunova

T Dojímavý príbeh o mladíkovi, ktorý sa zamestná v trafike a tam sa zoznámi a spriatelí s jej pravidelným zákazníkom –  Sigmundom Freudom. V tom čase Viedeň práve okupujú nacisti.

DER TRAFIKANT
Foto: SNG

Streda 17. 7. | 20.30
Kafarnaum | Capharnaüm

Réžia: Nadine Labaki / dráma / LEB, FRA, USA / 2018 / 120‘

Hrajú: Zain Al Rafeea, Kawthar Al Haddad, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki  Ocenenia & nominácie: Cena poroty Cannes 2018, nominácia na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film

Príbeh dvanásťročného chlapca, ktorý zažaluje svojich rodičov za to, že mu dali život, je strhujúcou výpoveďou o živote v najchudobnejších slumoch súčasného Libanonu. Snímku, ktorá na festivale v Cannes 2018 ohromila divákov, kritiku i porotu, vďaka zmesi realizmu a intenzívnych emócií prirovnávajú k slávnemu Milionárovi z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podáva vyhrotené a mierne pitoreskné svedectvo o extrémnych podmienkach života vo svojej krajine pohľadom malého dieťaťa a pritom neupadá do citového vydierania – zdanlivo neochvejne ponurú trajektóriu príbehu navyše účelne obohacuje o záblesky radosti a humoru.

17 7_kafarnaum.jpg
Foto: SNG

Streda 24. 7. | 20.30
Woman at War| Kona fer í stríð

Réžia: Benedikt Erlingsson / komédia, thriIler / ISL, FRA, UKR / 2018 / 101‘

Hrajú: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson

Ocenenia & nominácie: Veľká cena Týždňa kritikov Cannes 2018, filmová cena LUX 2018

Je lepšou metódou ako zachrániť svet sabotáž stožiarov vysokého napätia, alebo adoptovanie ukrajinskej siroty? Túto otázku rieši svojrázna „zenová teroristka“ v šťavnatom a ironickom filme Benedikta Erlingssona. Päťdesiatnička Halla je učiteľka a zbormajsterka žijúca zdanlivo usporiadaným spôsobom života. Tvrdá a nekompromisná žena vedie súkromnú vojnu s priemyselnými gigantmi, ktoré ničia islandskú krajinu. Ako prispieť svojím dielom k tomu, aby nenastala ekologická a sociálna katastrofa?

24 7_woman at war foto.jpg
Foto: SNG

Streda 31. 7. | 20.30
Sviatky pokoja a mieru | Den tid på året

Réžia: Paprika Steen / dráma, komédia / DEN / 2018 / 101‘

Hrajú: Fanny Bornedal, Lars Brygmann, Mikas Maximus Dalhoff Christiansen, Sofie Gråbøl, Paprika Steen

Trpká komédia dánskej hereckej hviezdy Papriky Steen o tom, že rodina je najväčšie požehnanie… aj prekliatie. Svoje o tom vie Katrine, ktorá sa vždy desí vianočných sviatkov. Znamenajú pre ňu nielen varenie pre trinástich členov rodiny, ale aj vyčerpávajúcu diplomaciu medzi jednotlivými aktérmi. Tohtoročné Vianoce sú však mimoriadne stresujúce, pretože k sviatočnému stolu má zasadnúť aj Katrinina sestra Patricia, ktorá práve vyšla z protialkoholickej liečebne.

31 7_sviatky pokoja a mieru.jpg
Foto: SNG

Streda 7. 8. | 20.30  
Yao | Yao

Réžia: Philippe Godeau / dráma, komédia / FRA, SEN / 2018 / 103‘ / MP 12

Hrajú: Omar Sy, Lionel Louis Basse, Fatoumata Diawara, Germaine Acogny, Gwendolyn Gourvenec

Yao je 13-ročný chlapec žijúci v dedine na severe Senegalu a je ochotný urobiť všetko pre to, aby sa mohol stretnúť so svojím hrdinom, ktorým je Seydou Tall, slávny francúzsky herec. Seydou Tall je pozvaný do Dakaru, aby predstavil svoju novú knihu a po prvý raz navštívil krajinu, z ktorej pochádza. Aby si Yao splnil svoj sen, naplánuje si útek a sám prekoná 387 kilometrov, ktoré ho delia od hlavného mesta. Herec je dojatý odhodlanosťou tohto dieťaťa a rozhodne sa utiecť pred povinnosťami a odprevadiť chlapca naspäť domov. Na prašných a neistých senegalských cestách však Seydou pochopí, že sa približuje nielen k chlapcovej dedine, ale zároveň k svojim koreňom.

7 8_yao.jpg
Foto: SNG

Streda 14. 8. | 20.30
Sladký koniec dňa | Słodki koniec dnia

Réžia: Jacek Borcuch / dráma / PL / 2019 / 92‘

Hrajú: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Robin Renucci

Príbeh sa odohráva v Toskánsku. Maria Linde  ̶  poľská poetka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru, oslavuje spolu so svojou rodinou a s priateľmi 65. narodeniny. Jej  stabilný rodinný život plynie v pokojnom rytme talianskej provincie, až kým sa neodhalí jej vzťah s imigrantom – o 30 rokov mladším Arabom Nazeerom.

14 8_sladky koniec dna.jpg
Foto: SNG

Streda 21. 8. | 20.30
Verní neverní | L\‘ Homme fidèle

Réžia: Louis Garrel / dráma, komédia, romantický / FRA / 2018 / 75‘

Hrajú: Louis Garrel, Laetitia Casta, Lily-Rose Depp, Joseph Engel

Love story s hviezdnym obsadením. Abel a Marianne sú 10 rokov rozídení. Keď sa znova stretnú, Abel sa rozhodne získať Marianne späť. Veci sa však zmenili: Marianne má syna Josepha a jeho teta, mladá Éve, vyrástla. A majú tajomstvá, ktoré postupne odhaľujú…

21 8_verni neverni.jpg
Foto: SNG

Streda 28. 8. | 20.30
Posledné večery na Zemi | Di qiu zui hou de ye wan

Réžia: Gan Bi / dráma / CHN / 2018 / 138‘

Hrajú: Sylvia Chang, Yongzhong Chen, Jue Huang, Hong-Chi Lee, Wei Tang

Ocenenia & nominácie: Nominácia na cenu Un Certain Regard, Cannes 2018

Hypnotický romantizujúci neonoir najtalentovanejšieho súčasného čínskeho filmára Gana Biho je magickou meditáciou o priestore a čase i enigmatickou básňou o strate a bolesti, snom utkaným z nespoľahlivej pamäti, melancholicky rozostrenej prítomnosti a minulosti, ktorá možno dokonca ani nebola. Podmanivý rytmus a trúchlivá obrazotvornosť filmu o mužovi, ktorý hľadá svoju dávno stratenú lásku, pripomína ponurejšiu a abstraktnejšiu verziu raných filmov Wonga Kar-waia či vrcholných diel Andreja Tarkovského. Príbeh filmu sa odohráva vo fantastických ruinách provinčného mesta Kaili na juhovýchode Číny.

28 8_posledne vecery na zemi.jpg
Foto: SNG

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SNG Slovenská národná galéria