Kohlová má olympijskú miestenku, Rusnák a Hagara nie

Martina Kohlová
Martina Kohlová obsadila druhé miesto vo štvrtkovom predpoludňajšom finále disciplíny K1 500 m na pretekoch olympijskej kvalifikácie v Duisburgu. Foto: SITA/Nina Bednáriková

DUISBURG 19. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Martina Kohlová obsadila druhé miesto vo štvrtkovom predpoludňajšom finále disciplíny K1 500 m na pretekoch olympijskej kvalifikácie v Duisburgu a vybojovala si účasť na augustovom vrchole sezóny v Riu de Janeiro.

Kohlová prežíva olympijskú eufóriu

Kohlová dosiahla výsledný čas 1:55,677 min a zdolala ju len Nemka Sabrina Heringová (1:55,378). Obe si vybojovali účasť na OH v Riu de Janeiro. Skúsená 31-ročná Slovenka už bola na olympijských hrách v roku 2008 aj 2012, vtedy však sedela v dvojkajaku spoločne s Ivanou Kmeťovou. Kohlová popoludní od 13.57 h absolvovala aj finále v K1 200 m, kde napokon skončila tretia. Vzhľadom na to, že predtým uspela na 500 m, môže štartovať v Riu aj v K1 200 m.

„Pocit prebojovať sa na olympijské hry v singlovej disciplíne je krásny. Prežívam olympijskú eufóriu, Želala by som ho každému. Vo finále na 500 m som už po prvej stovke bola na postupovom mieste a potom som si už len šla svoju jazdu. Nezvyknem sa obzerať, ale periférne som videla, že to je dobré až do cieľa. Posledné metre som si už vychutnala. Bolo nás na štarte päť pretekárok, ktoré mali na to, aby skončili do druhého miesta. Napokon sa to podarilo Nemke a mne a to si veľmi vážim. Popoludní na dvojstovke som už mala hlavu plnú Ria, ale nebolo to vôbec zlé. Aj tretie miesto je veľmi dobré. Som rada, že mi tento Duisburg vyšiel. Podriadila som tomu absolútne všetko. V Riu de Janeiro som nikdy predtým nebola, ale toto mesto som veľmi túžila raz navštíviť, je môjmu srdcu blízke. Som rada, že sa mi to splní,“ uviedla Martina Kohlová pre agentúru SITA.

Do Ria ide šesť slovenských kanoistov

Olympijskú účasť sa na rozdiel od Kohlovej nepodarilo vybojovať kanoistovi Matejovi Rusnákovi. Vo finále C1 1000 m obsadil piate miesto (4:09,460), pričom na cestu do Ria bolo treba skončiť do druhého miesta. Postupové miesta si vybojovali víťazný Rumun Leonid Carp (3:58,288) a druhý vo výsledkoch – Talian Carlo Tacchini (3:59,490). Neuspel ani slovenský dvojkajak v K2 200 m. Miroslav Zaťko a Ľubomír Beňo skončili vo finále na poslednom deviatom mieste (34,124) a miestenku zabezpečilo iba víťazstvo. Dosiahli ho Španieli Saúl Craviotto – Cristian Toro (32,040).

Popoludní okrem Kohlovej bojoval o svoju ďalšiu olympijskú šancu aj kanoista Ľubomír Hagara, ale neúspešne. Účastník OH 2012 v Londýne sa predstavil vo finále C1 200 m a skončil na piatom mieste v čase 40,409 s. Zvíťazil Španiel Alfonso Benavídez (39,245) a olympijskú účasť si vybojoval aj v konečnom poradí druhý Gruzínec Zaza Nadiradze (40,013).

Už vlani na majstrovstvách sveta v Miláne si vďaka zisku zlatej medaily účasť na OH 2016 vybojoval štvorkajak Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka (K4 1000 m) a miestenku si vyjazdil aj kajakár Peter Gelle v K1 1000 m. Znamená to, že spolu s Martinou Kohlovou bude Slovensko reprezentovať pod piatimi kruhmi v Riu de Janeiro šesť rýchlostných kanoistov.

„Spokojný som aj s tým jedným miestom navyše, keďže pri európskej konkurencii, ktorá bola v Duisburgu, sme mohli skončiť aj s nulou. Martina Kohlová si za prístup v tréningoch a veľkú túžbu tú olympiádu zaslúžila. Škoda, že sa to nepodarilo ďalším našim pretekárom, ktorí tomu spolu so svojimi trénermi v príprave veľa obetovali. Ja len verím, že ich to nezlomí. Máme ešte pred sebou preteky Svetového pohára aj majstrovstvá Európy, kde by sme chceli dosiahnuť dobré výsledky. Ľubo Hagara mal bližšie k olympijskej miestenke ako Matej Rusnák. Jemu už na štarte odskočili súperi a potom sa už len trápil. Nepodarilo mu dohnať prvú trojicu a nakoniec skončil na piatom mieste,“ povedal športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla na adresu Kohlovej aj ostatných slovenských pretekárov.