Cavendish zapríčinil pád, má prvú olympijskú medailu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - jedenásty deň

RIO DE JANEIRO 15. augusta (WebNoviny.sk) – Mark Cavendish sa stal vďaka 30 etapovým triumfom na Tour de France, zisku dúhového dresu majstra sveta či desiatkam víťazstiev na iných veľkých pretekoch jedným z najúspešnejších britských cyklistov, ale až do pondelka mu chýbala olympijská medaila. Dočkal sa jej nie na ceste, ale na dráhe.

OH 2016

V omniu, súťaži cyklistickej všestrannosti, skončil druhý za Talianom Eliom Vivianim. „Viac som nemohol urobiť. Síce som sa neustále zlepšoval, možno zajtra by som sa ešte viac priblížil k zlatu, napokon som však spokojný so svojím výsledkom,“ uviedol Cavendish, ktorý až doteraz nemal na olympijské súboje príjemné spomienky.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 11. deň

Cavendish uznal kvality Vivianiho

Do Pekingu 2008 prišiel s Bradleym Wigginsom ako úradujúci majster sveta v madisone, ktorý už teraz nie je súčasťou olympijského programu. V Číne zostal po 9. mieste sklamaný a ako jediný z britského dráharského tímu odišiel bez medaily.

O štyri roky neskôr ušili v Londýne trať v cestnej cyklistike na jeho mieru, vyhral na nej testovacie preteky, ale v deň olympijských bojov sa trápil, britské družstvo nezachytilo rozhodujúci únik a Cavendish skončil až 29. V tomto kontexte nie je striebro zlým výsledkom.

„Vždy chcem vyhrať a keď sa mi to nepodarí, tak cítim sklamanie. Urobil som však skutočne všetko, čo bolo v mojich silách. Elia Viviani bol naozaj lepší,“ priznal rodák z ostrova Man, ktorý si v rámci prípravy na dráharské olympijské súťaže splnil sen, na Tour de France sa obliekol do žltého trička.

Bodovacie preteky rozhodovali o medailistoch. Viviani mal pred nimi šestnásťbodový náskok pred Cavendishom, útočil naň aj obhajca prvenstva Lasse Norman Hansen. Dán sa v bodovačke priblížil na rozdiel bodu, ale potom úradoval Cavendish. Vyhral dva šprinty, zo šestnástich bodovaných si neuchmatol aspoň bodík len štyrikrát. Viviani si z úzadia všetko strážil, mal prehľad o dôležitých veciach a napokon vyhral s bezpečným náskokom.

Viviani mohol prísť o medailu

Nechýbalo veľa a celé úsilie Eliu Vivianiho v olympijskej súťaži všestrannosti na cyklistickej dráhe v Riu de Janeiro mohlo vyjsť na zmar. V bodovacích pretekoch, záverečnej zo šiestich disciplín, sa ocitol na zemi po páde, ktorý zapríčinil Mark Cavendish. Rýchlo sa však pozbieral, zistil, že vyviazol bez zranenia a nestratil nič z priebežného vedenia, a pokračoval až k zisku prvej zlatej medaily vo svojej kariére.

Také sú cyklistické preteky. Ide sa na dráhe a bez bŕzd. Jeden jazdec zmení smer pred niekým, kto na to nie je pripravený, a pád je na svete,“ zobral športovo svoju kolíziu 27-ročný Talian. „Keď som videl padajúceho Kórejčana predo mnou, povedal som si, že nemám šancu, že idem k zemi. Ale telo bolo v poriadku a rýchlo som vysadol na bicykel. Adrenalín zafungoval, mrkol som sa na obrazovku a videl som, že stále vediem. Nad ničím iným som nerozmýšľal.“

Cyklistika
Foto: SITA/AP

Kórejčan skončil v nemocnici

Na pád najviac doplatil Kórejčan Park Sang-hun, ktorý nečakal Cavendishovu vlnovku, narazil do Britovho bicykla a strhol so sebou aj Vivianiho. Ázijského pretekára museli previezť do nemocnice na ošetrenia, ale zranenia nie sú vážne.

Chybu beriem na seba. Mal som sa lepšie pozerať, čo sa deje za mnou, Dúfam, že Park je v poriadku. Eliovi sa ospravedlňujem,“ povedal po pretekoch Cavendish, ktorý si tiež splnil sen o prvej medaile s piatimi kruhmi, aj keď má len strieborný lesk.

Viviani celú situáciu videl zozadu a tvrdí, že Cavendish nebol na vine. „Nebola to jeho chyba. Kórejský pretekár bol pol kolesa za ním, bežný odstup je koleso. Cav bol predu a zmenil smer, to je predsa normálne ako pád, ktorý nasledoval,“ obhajoval súpera Viviani a k svojmu prvenstvu dodal: „Boli to preteky môjho života. Omnium je náročné, po piatich súťažiach prídu bodovacie preteky, ktoré sú najťažšie a o všetkom rozhodnú. Stošesťdesiat kôl taktickej jazdy. Vedel som, že v každom šprinte musím bodovať. Posledných 20 kôl som si necítil nohy.

Omnium – muži (konečné poradie):

1. Elia Viviani (Tal.), 2. Mark Cavendish (V. Brit.), 3. Lasse Norman Hansen (Dán.), 4. Fernando Gaviria Rendón (Kol.), 5. Thomas Boudat (Fr.), 6. Roger Kluge (Nem.), 7. Glenn O’Shea (Aus.), 8. Dylan Kennett (N. Zél.)

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elia VivianiFernando GaviriaMark Cavendish