Ruské hádzanárky prešli olympiádu bez prehry a majú zlato

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - šestnásty deň
Ruské hádzanárky pózujú fotografom po finálovom zápase, v ktorom zdolali Francúzky a získali zlaté medaily. Rio de Janeiro, 20. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 20. augusta (WebNoviny.sk) – Hádzanárky Ruska sú novými olympijskými šampiónkami. Zverenky trénera Jevgenija Trefilova si v sobotňajšom finále Hier XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro poradili s Francúzkami 22:19 (10:7) a zavŕšili svoju spanilú cestu za premiérovým triumfom pod piatimi kruhmi.

OH 2016

Na celom turnaji nenašli premožiteľky, zvíťazili päťkrát v základnej skupine a trikrát vo vyraďovacej časti (z toho raz po predĺžení) a svoju druhú finálovú účasť premenili na prvé zlato. V minulosti za čias Sovietskeho zväzu boli dvojnásobnými víťazkami OH (1976, 1980). Francúzky dosiahli pod vedením kouča Oliviera Krumbholza najväčší úspech na olympijských hrách, z ktorých im doteraz chýbal v zbierke kov.

Konečné poradie:

1. Rusko, 2. Francúzsko, 3. Nórsko, 4. Holandsko, 5. Brazília, 6. Španielsko, 7. Švédsko, 8. Angola, 9. Rumunsko, 10. Kórejská republika, 11. Čierna Hora, 12. Argentína

Útechu v podobe bronzových medailí si z hádzanárskeho turnaja žien na OH 2016 odnášajú reprezentantky Nórska. Obhajkyne prvenstiev z predchádzajúcich dvoch podujatí pod piatimi kruhmi prišli semifinálovou prehrou 37:38 pre predĺžení s Ruskami o šancu na víťazný hetrik, ale v sobotňajšom stretnutí o 3. miesto si suverénne poradili s Holanďankami 36:26 (19:13). Išlo o reprízu finále z MS 2015, v ktorom tiež uspeli Nórky. Pre severanky je to celkovo šiesty kov z OH, z toho druhý bronzový (2 – 2 – 2).

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 16. deň

FINÁLE:

Rusko – Francúzsko 22:19 (10:7)

Pokutové hody: 5/3 – 4/4, vylúčené: 2 – 1, rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.)

Rusko: Jerochinová, Kalininová – Kuznecovová 4, Dmitrievová 4, Senová 1, Akopjanová 2, Vjachirevová 5/1, Sudakovová 1, Bobrovnikovová 2, Žilinskaite, Marennikovová, Bliznovová 1, Iľjinová 2/2, Petrovová

Francúzsko: Glauserová, Leynaudová – Ayglonová, Pineauová 5/2, Landreová 2, Zaadiová, Prouvensierová 2, Houetteová, Dembéléová 5, Horačeková, Edwigeová, Nzeová-Minková 2, Niomblová 1, Lacrabéreová 2/2

O 3. MIESTO:

Nórsko – Holandsko 36:26 (19:13)

Najviac gólov: Mörková 7/3, Kurtovičová a Oftedalová po 6 – Grootová 6, Van der Heijdenová 5/4, Brochová 4

Rusky mali od začiatku duel vo svojich rukách. Skóre finále síce otvorila Dembéléová, ale potom sa trikrát za sebou presadili zverenky Trefilova. Francúzky síce vyrovnali v 13. min na 3:3, ale následne trikrát inkasovali.

V ďalšom priebehu I. polčasu sa márne snažili zmazať manko. V 22. min, keď z diaľky presne trafila Bliznovová, prehrávali už 4:8. O päť minút neskôr sa dotiahli na 7:8, no namiesto vyrovnania prišli pred prestávkou chvíľe ruského tímu, ktorý zvýšil svoje vedenia na 10:7.

Po zmene strán si Rusky udržiavali náskok až do vydarenej francúzskej päťminútovky na konci prvej štvrťhodiny druhého polčasu, počas ktorej z 11:14 bolo zrazu 14:14. Z vyrovnania sa však rýchlo spamätali. Pridali tri góly v sérii a v 53. min svietil na ukazovateli skóre stav 17:14. Napokon to bol rozhodujúci náskok pre ruský tím, ktorý zvíťazil 22:19.