Letný biatlon: Kazár zlatý a Gereková strieborná

Gereková

OSRBLIE 13. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti si v úvodný deň na majstrovstvách Európy v letnom biatlone v Osrblí vybojovali tri medaily. Najcennejšiu získal v rýchlostných pretekoch mužov na 4 km Matej Kazár. Vicemajstrami starého kontinentu sa stali v kategórii žien na 3 km Janka Gereková a medzi juniormi na 4 km Tomáš Hasilla.

Matej Kazár zvíťazil v mimoriadne dramatických predpoludňajších pretekoch, keď iba o 4 desatiny sekundy za ním zaostal strieborný Maxim Adijev z Ruska, tretí skončil ďalší ruský reprezentant Ivan Pančenko. Zo šestice Slovákov v štartovom poli na medailu siahal aj Peter Ridzoň, nakoniec skončil piaty. V kategórii juniorov na tej istej trati si striebro vybojoval Tomáš Hasilla. Za víťazným Arťomom Leščankom z Bieloruska zaostal o 5,9 s. Bronz si vybojoval Rus Anton Babikov.

Janka Gereková v rýchlostných pretekoch žien na 3 km zaostala za víťaznou Ruskou Irinou Leuchinovou o 27,9 s. Bronz patrí ďalšej Ruske Oľge Prokopjevovej. Ďalšie dve Slovenky v skromnom iba 18-člennom štartovom poli obsadili pozície v druhej desiatke. Vladimíra Točeková obsadila 14. priečku, Ľubomíru Kalinovú klasifikovali na 17. pozícii. V kategórii junioriek na tej istej trati zvíťazila Ukrajinka Tetiana Trečuková. Najlepšou zo šestice Sloveniek v 42-člennom štartovom poli bola Martina Chrpánová, ktorá skončila osemnásta.

V sobotu šampionát pokračuje stíhacími pretekmi mužov a juniorov na 6 km a žien a junioriek na 5 km.

Výsledky – rýchlostné preteky:

MUŽI (4 km): 1. Matej Kazár (SR) 13:50,6 min (3 trestné okruhy), 2. Maxim Adijev +0,4 s (2), 3. Ivan Pančenko (obaja Rus.) +12,5 (2), … 5. Peter Ridzoň +27,5 (1), 16. Martin Otčenáš +1:25,6 (3), 18. Radovan Cienik +1:26,9 (3), 24. Miroslav Matiaško +1:44,8 (6), 25. Norbert Gröne (všetci SR) +1:51,2 (6)

ŽENY (3 km): 1. Irina Leuchinová (Rus.) 12:11,7 min (0 trestných okruhov), 2. Janka Gereková (SR) +27,9 s (1), 3. Oľga Prokopjevová (Rus.) +37,9 (1), … 14. Vladimíra Točeková +3:49,3 (5), 17. Ľubomíra Kalinová (obe SR) +4:33,1 (6)

JUNIORI (4 km): 1. Arťom Leščanko (Biel.) 14:17,7 (1), 2. Tomáš Hasilla (SR) +5,9 (1), 3. Anton Babikov (Rus.) +18,9 (5), … 20. Peter Kazár +1:31,0 (3), 30. Michal Šíma +2:04,9 (3), 38. Juraj Valenta +3:00,3 (5), 39. Rudolf Michalovský +3:00,8 (6), 42. Martin Kvačkaj (všetci SR) +3:42,6 (4)

JUNIORKY (3 km): 1. Tetiana Trečuková (Ukr.) 12:57,4 (1), 2. Aľona Šilenková +20,5 (1), 3. Tatiana Kazakovová (obe Rus.) +42,8 (2), … 18. Martina Chrapánová +2:29,2 (5), 19. Natália Prekopová +2:29,8 (5), 22. Michaela Pančíková +2:47,2 (1), 23. Andrea Hôrčíková +2:49,4 (3), 26. Jana Pastuchová +2:55,2 (6), 35. Michaela Schönová (všetky SR) +4:34,2 (4)

Viac k osobe Janka GerekováĽubomíra KalinováMartin OtčenášMartina ChrapánováMatej KazárMichal ŠimaMiroslav MatiaškoNatália PrekopováTomáš Hasilla