Lewandowski prenechal loptu Müllerovi a aj tak dosiahol hetrik. Tréner FC Bayern ho uznáva

Germany Soccer Bundesliga
Fenomenálny poľský futbalový útočník Robert Lewandowski v drese Bayernu Mníchov. Foto: AP Photo/Matthias Schrader

Gólostroj menom Robert Lewandowski zatiaľ nejaví známky korózie alebo opotrebovania. Fenomenálny poľský futbalový útočník sa v sobotu večer troma gólmi podieľal na triumfe Bayernu Mníchov nad Herthou Berlín 5:0 v 3. kole nového ročníka I. bundesligy. Slovenský reprezentant Peter Pekarík v drese hostí do hry nezasiahol.

V 35. min zvýšil hlavou na 2:0, v 70. min na 4:0 a šesť minút pred naplnením deväťdesiatich minút Lewandowski pečatil opäť hlavičkou na konečných 5:0. A hoci 33-ročný hrotový hráč dookola tvrdí, že rekordy ho nezaujímajú, v sobotu sa „nechtiac“ postaral o ďalší bundesligový či skôr nemecký.

Ako prvý hráč skóroval v šestnástich za sebou idúcich zápasoch naprieč všetkými súťažami. Lewandowski začal svoju gólovú púť 15. februára v súboji s Arminiou Bielefeld (3:3) a dosiaľ sa nezastavil.

Nedávno zosnulá legenda Gerd Müller si v sezóne 1969/1970 pripísala pätnásť zápasov bez prestávky so streleným gólom. Lewandowski v lanskej bundesligovej sezóne dosiahol 41 gólov, čím prekonal dlhoročný Müllerov rekord 40 gólov. Aktuálne už má na konte päť presných zásahov.

Práca a nie rekordy

„Sústredím sa na svoju prácu a nie rekordy. A ak moje góly pomáhajú celému tímu, aby hral dobre, teší ma to o to viac,“ uviedol Robert Lewandowski, cituje ho web denníka Kicker.

„Je neuveriteľne konštantný vo výkonnosti a neuveriteľne ťažko sa bráni. A k tomu všetkému má aj výnimočnú povahu. Je najlepší z najlepších,“ vystrúhal poklonu svojmu strelcovi tréner Julian Nagelsmann.

Hviezdny moment

Podľa jeho spoluhráča Thomasa Müllera však najhviezdnejší sobotný moment Lewandowského v Allianz Arene prišiel už v 6. min. Vtedy na neho smerovala prihrávka Alphonsa Daviesa, ale on veľkodušne prenechal loptu lepšie postavenému Müllerovi, ktorý strelou bez prípravy otvoril skóre zápasu.

„Pýtal som sa sám seba, či nie je úplne v poriadku alebo jednoducho dosiahol vyššiu úroveň, keď v šestnástke prenechal loptu niekomu lepšie postavenému. Na papieri predsa stojí, že ak sa nedotknete lopty, nikdy nič nedosiahnete,“ zľahčil celú situáciu Müller.

Päťnásobný najlepší bundesligový strelec mu na diaľku odpovedal: „Nie je to len o strelených góloch. Vždy sa snažím urobiť na ihrisku viac ako v predchádzajúcom zápase. Spraviť o krok viac a zlepšiť sa.“

Nemecký rekordér v počte majstrovských titulov FC Bayern má z troch zápasov nového súťažného ročníka 7 bodov a v bundesligovej tabuľke mu patrí druhá priečka. Líder Leverkusen má rovnaký počet bodov, ale o jeden gól lepšie skóre.