Lewis Hamilton získal vo formule 1 piaty titul majstra sveta, Veľkú cenu Mexika vyhral Verstappen

Lewis Hamilton
Britský pilot Lewis Hamilton počas Veľkej cene Mexika. Foto: SITA/AP

MEXICO CITY 28. októbra (WebNoviny.sk) – Britský pilot Lewis Hamilton sa po piaty raz stal majstrom sveta motoristickej formuly 1. Jazdec tímu Mercedes potvrdil piaty titul v nedeľňajšej Veľkej cene Mexika, v ktorej skončil na štvrtom mieste.

Tridsaťtriročný rodák zo Stevenage potreboval na zisk piateho primátu päť bodov, čo znamenalo obsadiť minimálne siedmu priečku. Nádeje na titul si robil aj Sebastian Vettel na monoposte Ferrari, ale na ich uchovanie potreboval zvíťaziť a zároveň Hamilton obsadiť horšiu ako siedmu pozíciu. Nemca napokon klasifikovali na druhom mieste. Hamilton má aktuálne v poradí MS neprekonateľný 64-bodový náskok, do konca sezóny zostávajú ešte dve podujatia – VC Brazílie (11.11.) a VC Abú Zabí (25.11.).

Hamilton sa dotiahol na Fangia

Z víťazstva na Okruhu bratov Rodríguezovcov v Mexico City sa po roku tešil Max Verstappen. Dvadsaťjedenročný Holanďan jazdiaci vo farbách tímu Red Bull štartoval z druhej priečky, ale hneď po štarte sa dostal do vedenia, ktoré už nepustil z rúk. Rodák z Hasseltu dosiahol piate prvenstvo v F1, druhé v tomto roku po VC Rakúska. Druhý skončil spomenutý Vettel a tretieho klasifikovali jeho fínskeho tímového kolegu Kimiho Räikkönena.

Hamilton sa ziskom piateho triumfu dotiahol na legendárneho Argentínčana Juana Manuela Fangia, ktorý kraľoval „efjednotke“ v jej začiatkoch, a to v rokoch 1951, 1954, 1955, 1956 a 1957. Šampionát F1 sa po prvý raz uskutočnil v roku 1950. Hamilton si vybojoval prvý titul v sezóne 2008 a potom po zmene pravidiel v rokoch 2014, 2015, 2017 a 2018. Brit mohol oslavovať už pred týždňom v americkom Austine, ale finišoval len na tretej priečke, zatiaľ čo Vettel bol štvrtý. Hamilton na ceste za piatym titulom svetového šampióna dosiahol deväť víťazstiev, na neudržanie bol najmä v druhej polovici ročníka, keď vybojoval štyri prvenstvá zo siedmich pretekov. Vo všetkých siedmich prípadoch bol na stupni víťazov.

V pohári konštruktérov nie je rozhodnuté

Je to veľmi čudný pocit. Piaty titul som nepotvrdil víťazstvom, vyhral som ho vďaka tvrdej práci počas celého roka. Za Mercedes som jazdil od svojich 13 rokov a dosiahnuť toto všetko vzhľadom na to, že aj Fangio vyhral titul s Mercedesom, je neuveriteľné. Boli to však pre nás strašné preteky. Mal som skvelý štart a pracoval som na tom, aby som postupoval dopredu, ale potom sa stalo, čo neviem vysvetliť. Už som sa len snažil udržať sa na trati a priviezť auto do cieľa. Nebol by som tu, ak by nebolo mojej rodiny a otca, ktorý odviedol tvrdú prácu,“ povedal Hamilton.

Rozhodnuté ešte nie je v Pohári konštruktérov. Mercedes potreboval na potvrdenie piateho titulu po sebe o 20 bodov viac ako Ferrari, no „strieborné šípy“ naopak získali o 11 bodov menej.

Víťaz kvalifikácie Ricciardo mal slabý štart a prepadol sa na tretie miesto. Viedol Verstappen pred Hamiltonom, Vettel bol štvrtý. Následne Alonso odstavil svoj monopost pri trati a vedenie pretekov na pár minút nasadilo virtuálny safety car. Verstappen si pred Hamiltonom udržiaval približne dvojsekundový náskok, Ricciardo zaostával už o sedem sekúnd. V 11. kole začali plánované zastávky v boxoch, absolvovali ich len jazdci Mercedesu a Red Bullu. Piloti Ferrari zostali na trati a Räikkönen zakrátko prišiel o tri pozície. V 18. kole sa konečne objavil u mechanikov Vettel a hneď po ňom aj Räikkönen. Lídrom pretekov bol Verstappen s náskokom siedmich sekúnd pred Hamiltonom, tretí bol Ricciardo, štvrtý Vettel. Mladý Holanďan neustále zvyšoval svoj náskok a jasne mieril za víťazstvom.

Verstappen s piatym víťazstvom v kariére

Hamilton sa necítil komfortne na supermäkkých pneumatikách a začali sa na neho doťahovať Ricciardo s Vettelom. V 30. kole zastavil Sainz blízko pri trati a Vettel musel vzdať svoj útok na Ricciarda, keďže sa opäť na tabuliach rozsvietil nápis virtuálny safety car. Po zelených svetlách sa Vettel znovu snažil predbehnúť Ricciarda a podarilo sa mu to v úvode 34. kola. O päť kôl neskôr sa Vettel dostal aj pred Hamiltona na druhé miesto. Brit začal čoraz viac strácať a už sa neho tlačil štvrtý Ricciardo. Austrálčan si počkal na vhodnú príležitosť a cez Brita sa dostal na začiatku 47. kola, keď Hamilton neubrzdil nájazd do prvej zákruty a vyšiel mimo trať. Na rovnakom mieste chyboval aj Bottas a pustil pred seba Räikkönena na štvrtú pozíciu.

Hneď na to sa jazdci na popredných priečkach vybrali na druhé zastávky v boxoch. Po nich bol stále vo vedení Verstappen pred Ricciardom a Vettelom, Hamilton bol piaty. Ricciardo mal však na konte len jednu zastávku. Vettel na nových pneumatikách jazdil najrýchlejšie zo všetkých a naháňal jazdcov Red Bullu. Čoskoro dýchal na krk Ricciardovi, ale k útoku neprišlo a ani nemuselo, pretože Austrálčana zradila technika a v úvode 62. kola odstúpil. Vettel sa tak posunul na druhú pozíciu, Hamilton jazdil na štvrtej priečke, čo mu zabezpečovalo titul. Opäť sa na trati objavil virtuálny safety car, ale krátko na to sa už išlo naplno. Verstappen mal k dispozícii pohodlný viac ako 13-sekundový náskok a svoje snaženie pretavil v piate víťazstvo v kariére. Ešte väčšiu radosť mal Hamilton, ktorý oslavoval piaty titul majstra sveta.

Veľká cena Mexika F1

• Mexico City

nedeľa (po 71 kolách): 1. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 1:38:28,851 h, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +17,316 s, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +49,914, 4. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +1:18,738 min, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +1 kolo, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Renault +2 kolá

Poradie MS (po 19 z 21 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 358 bodov, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 294, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 236, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 227, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 216, 6. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 146

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 585 bodov, 2. Ferrari 530, 3. Red Bull 362, 4. Renault 114, 5. Haas 84, 6. McLaren 62