Leyenová a Michel sa stretnú s Erdoganom, Európska únia sa snaží zlepšiť spoluprácu s Tureckom

Belgium EU Turkey
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel prerokujú s tureckým prezidentom migrantov aj obchod. Foto: SITA/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel budú na budúci týždeň rokovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Stretnutie sa uskutoční po tom, ako sa lídri Európskej únie (EÚ) dohodli na zlepšení spolupráce s Ankarou v oblasti migrácie a obchodu. Von der Leyenová a Michel vycestujú do Turecka v utorok 6. apríla, oznámila v pondelok Michelova tlačová služba.

Lídri EÚ minulý týždeň ponúkli Turecku nové stimuly, a to aj napriek úpadku demokracie v krajine a pretrvávajúcim obavám z energetického prieskumu vo východnom Stredomorí. Tiež poverili Európsku komisiu, aby budovala na dohode EÚ a Ankary o migrácii z roku 2016 a preskúmala spôsoby, ako naďalej pomáhať pri financovaní zhruba štyroch miliónov sýrskych utečencov v Turecku, ale aj v Jordánsku a Libanone.

Dohoda výrazne znížila počet migrantov prichádzajúcich na grécke ostrovy. V rámci neho tiež EÚ ponúkla Turecku asi 6 miliárd eur pre sýrskych utečencov a ďalšie stimuly, ktoré majú zabrániť ľuďom v odchode. Európski lídri uviedli, že pokrok vo vzťahoch Turecka a EÚ posúdia na ďalšom stretnutí v júni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles MichelRecep Tayyip ErdoganUrsula von der Leyenová