Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britský vedec tvrdí, že objavil hrob kráľovnej Nefertiti. Foto: SITA/AP
18. marca 2016 Veda a technika od SITA SITA Diskusia(0)

Leží Nefertiti za hrobkou Tutanchamóna? Toto objavili vedci

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Vo dvoch miestnostiach za severnou, respektíve západnou stenou hrobky faraóna Tutanchamóna sa môže nachádzať organický materiál.

Ďalší prieskum plánujú koncom marca

Vyplýva to z analýzy radarových snímok, ktoré spravili ešte v novembri. O výsledkoch prieskumu informoval egyptský minister pre pamiatky a dedičstvo Mamdouh Eldamaty. Podľa britského egyptológa Nicholasa Reevesa sa za severnou stenou nachádza hrob kráľovnej Nefertiti.

Radarové snímky potvrdili prítomnosť miestností, zatiaľ však nie je isté, či ide o pohrebné komnaty. To by mal určiť ďalší radarový prieskum, ktorý plánujú uskutočniť koncom marca.

“Môžeme s viac než 90-percentnou pravdepodobnosťou povedať, že za tými stenami sa nachádzajú ďalšie miestnosti. Kým však nebudeme mať 100-percentnú istotu, tak nedovolím, aby sa začalo s vykopávkami. Radarové snímky odhalili, že za stenami sa nachádzajú rozličné predmety, ktoré môžu byť kovové alebo organického pôvodu. Je to veľmi dôležitý objav pre Egypt ako aj celý svet,” uviedol Eldamaty.

Reeves sa vo svoje správe odvoláva na skeny

Spomínaný Reeves ešte vlani v auguste prišiel s teóriou, že za jednou zo stien Tutanchamónovej hrobky je hrob Nefertiti. Vo svojej pôvodnej správe sa odvolával na skeny, na ktorých pomocou radaru objavil pod omietkou stopy po zamurovaných otvoroch vedúcich do ďalších miestností, pričom jedna je podľa neho sklad a druhá, severná, je pohrebná miestnosť slávnej manželky faraóna Achnatona, ktorá zomrela približne v roku 1330 pred naším letopočtom. Vedec sa opieral aj o skutočnosť, že miestnosť sa nachádza napravo od vstupnej šachty, čo bolo pri hroboch egyptských kráľovien typické.

Podľa Reevesa teda Tutanchamónov hrob vznikol dodatočne rozšírením vstupu do Nefertitinej hrobky. Reeves týmto tvrdením ponúka odpoveď na otázku, prečo je miestnosť, v ktorej faraóna pochovali, rovnako veľká ako predsieň, čo nezodpovedá jeho postaveniu. Vedec predpokladá, že kráľovský dvor sa po náhlej smrti vládcu zmietal v kríze, a preto ho pochovali v existujúcom hrobe. No kým jeho hrobku neskôr vyplienili, hrobka Nefertiti ostala nedotknutá tri tisícročia. Eldamaty súhlasí, že jedna z miestností by mohla byť pohrebnou komnatou, nemyslí si však, že ide o Nefertiti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Odporúčané články

Abelovu cenu 2016 získal oxfordský profesor Andrew Wiles V hrobke Tutanchamóna našli dôkazy o ďalších miestnostiach

Témy

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Napíšte prvý komentár!

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Veda a technika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...